Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, aramızdan ayrılışının 83. yılında Eskişehir’de düzenlenen çeşitli anma programları ile anıldı.

ANMA esogü

Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 83. yıl dönümünde tüm yurtta olduğu gibi Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ)’nde de anıldı. Anma programı üniversite akademik ve idari personeli ile öğrencilerin de katılımlarıyla, Rektör Prof. Dr. Kemal Şenocak tarafından ESOGÜ Atatürk ve Gençlik Anıtı’na çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Anıttaki törenin ardından ESOGÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde, ESOGÜ Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi (ATAM) tarafından hazırlanan anma programına geçildi. Anma programında konuşan ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak, Türk milletinin Ata’sına olan sevgi ve bağlılığını O’nu kalbinde yaşatarak ve “En büyük eserim” dediği Cumhuriyet’in temel değer ve kazanımlarına sahip çıkarak göstermekte olduğunu kaydetti. Atatürk’ün bir önder ve bir yol gösterici olarak gönüllerde taht kurduğunu, ölümsüzleştiğini belirten Prof. Dr. Şenocak, 10 Kasım’ın Atatürk’ü anmanın yanı sıra O’nu anlamanın da tarihi olduğunu söyledi.  Protokol konuşmasının ardından ESOGÜ ATAM Müdürü Doç. Dr. Volkan Marttin’in “Atatürk’ün Akla ve Bilime Verdiği Önem” konulu konferansı gerçekleşti.

ANMA büyükşehir

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 83. yılında tüm Eskişehir halkı gibi, Büyükşehir Belediye personeli de, 09.05’te saygı duruşu ile Ata’sını andı. Belediye hizmet birimleri kendi görev yaptıkları yerlerde toplanarak saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nı okuyarak Mustafa Kemal Atatürk’ü andı. Büyükşehir Belediyesi merkez hizmet binası, ESKİ Genel Müdürlüğü, Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi, Park ve Bahçeler Dairesi, Zabıta Dairesi, Makine İkmal Bakım ve Onarım Dairesi, İtfaiye Dairesi, Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi, Masal Şatosu hizmet binalarında saat 9’u 5 geçe toplanan Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve personeli tüm Türkiye’de olduğu gibi Mustafa Kemal Atatürk’ü anmak için saygı duruşunda bulundu.

ANMA odunpazarı

ODUNPAZARI BELEDİYESİ

Odunpazarı Belediyesi, 83’üncü ölüm yıl dönümünde Ebedi Başkomutanımız, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü andı. Odunpazarı Belediyesi Bahçesinde düzenlenen anma töreninde Odunpazarı Belediye Meclis Üyeleri, başkan yardımcıları, daire müdürleri ve personel yer aldı. Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ise aynı saatte Vilayet Meydanındaki Atatürk’ü anma programına katıldı.  Belediye bahçesinde bulunan Atatürk büstü önünde bir araya gelen personel, saat 09.05’te sirenler eşliğinde Atatürk’ün manevi huzurunda saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşunun ardından belediye personeli, hep birlikte İstiklal Marşı’nı okudu. Sosyal mesafe kuralına uyularak gerçekleştirilen anma töreninde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın sonrasında Odunpazarı Belediyesi Başkan Vekili Emre Genç, günün anlam ve önemi ile ilgili bir konuşma yaptı. Aynı saatlerde Odunpazarı Belediyesi’nin 15 mahallede bulunan halk merkezlerinde de anma töreni düzenlendi.

ANMA tepebaşı

TEPEBAŞI BELEDİYESİ

Tepebaşı Belediyesi’nde, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 83’üncü ölüm yıl dönümü dolayısıyla anma töreni düzenlendi. Belediye önünde düzenlenen törende, Tepebaşı Belediye Meclis üyeleri, belediye başkan yardımcıları ve belediye personeli Ata’yı andı. Saatler 09.05’i gösterdiğinde, çalan sirenler eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu. Ardından hep birlikte İstiklal Marşı söylendi ve katılımcılar, Ulu Önder’in heykeline karanfiller bıraktı. Bayrakların yarıya indirildiği törene, vatandaşlar ve Özel Fidanlar Anaokulu öğrencisi çocuklar da katılım sağladı. Tepebaşı Belediyesi’nin Zincirlikuyu Mahallesi’nde bulunan şantiyesinde de 10 Kasım dolayısıyla anma töreni düzenlendi.

ANMA anadolu

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete irtihalinin 83. Yılında, Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü Atatürk Meydanı’nda gerçekleştirilen tören ile anıldı.  Anma törenine, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Süleyman Sözen, Prof. Dr. Betül Demirci, Prof. Dr. İbrahim Kaya, Prof. Dr. Fatih Temizel, Anadolu Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Selami Sezgin, senato üyeleri, daire başkanları, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci katıldı. Tören, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı. Anma töreni, 1 dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona erdi.