Eskişehir Aile Hekimleri Derneği (ESAHED) geçtiğimiz günlerde Giresun’da 82 yaşındaki bir vatandaşın ölümüyle sonuçlanan olay ile ilgili açıklama yaptı.

Anadolu Halk Dansları Topluluğu, Nasreddin Hoca Festivali’ne katıldı Anadolu Halk Dansları Topluluğu, Nasreddin Hoca Festivali’ne katıldı

ESAHED açıklamasında, “23 Temmuz 2018 tarihinde Giresun’da gerçekleşen üzücü olay neticesinde 82 yaşında bir şahsın vefat ettiğini sosyal medya, görsel ve yazılı basından üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Sağlıkta şiddet ve şiddetin nedenlerinin tartışıldığı bu günlerde bu şiddet sarmalının hastalarımızı da olumsuz etkileyeceğini dile getirirken, gündemimize giren istenmeyen bu olay ile ilgili değerlendirme yapabilmek için süreci o noktaya getiren olaylar zincirine bakmak gerektiğini düşünüyoruz. Biz Aile Hekimleri görev ve yetkilerimizi kanun, ilgili yönetmelikler ve bakanlığımızın talimatları çerçevesinde uygulama gayretindeyiz” denildi.

Giresun’da yaşanan olayın anlatıldığı açıklamada, kişinin doktora şiddet ve tehdit içeren sözler söylediği, “Beyaz kod” verilince de gelen polislere de mukavemet gösterdiği öne sürüldü.

Açıklamada şöyle denildi, “Beyaz kod yapılanması ile bir anlamda yargıya taşıma mekanizmalarını başlatmak için kurmuştur. Hekim arkadaşımız hastaya bir müdahalede bulunmamış, sadece beyaz kod vererek bir şiddet girişimini yetkililere iletmiştir. Rahmetli olan şahsın polise de mukavemet göstermesi süreç hakkında fikir vermektedir. Bu nedenle hekim arkadaşımızın açığa alınması hem hukuken hem de ahlaken yanlıştır. Bu yanlıştan bir an önce geri dönüleceğini düşünüyoruz.”