Şehirlerarası otogar şehir merkezinden kaldırılalı yıllar yıllar oldu ama eski otogar halen mezbelelik şeklinde duruyor.

Otogar oradayken çevresi hayli hareketliydi ancak geçen süreçte bu hareketlilik yerini zaman zaman ıssızlığa bile bıraktı.

Bilindiği gibi eski otogar alanını Sarar Grup aldı.

Aldıktan sonra da hiçbir şey yapılmadı.

Cemalettin Sarar’a ne zaman “eski otogarın yeri ne olacak” diye sorulduğunda “yarın kazmayı vuruyoruz” diye yanıt alındı ama yıllardar o kazma bir türlü gelmedi.

***

Yine yıllardır orada bulunan bir işyeri bir türlü tahliye edilemedi, ne yaptılarsa o işyerini o mekandan çıkaramadılar.

Bildiğim kadarıyla o alanda Büyükşehir Belediyesi’nin de hissesi var.

Ancak orada bir de irtifa sorunu var.

İlk zamanlar oraya 21 katlı bir yüksek binanın yanı sıra yatay binaların da yapılacağı ifade edilmişti.

Ancak bu yüksek binaya uçakların iniş güzergahında olduğu için karşı çıkıldı.

***

Yaklaşık 15 yıldır yıkılacağı beklenen eski otogarın virane yapısının, kentsel dönüşüm projesi kapsamında modern bir mimariye dönüşeceği haberleri, çevre esnafın da umudu haline gelmiş bulunuyor.

Eskişehirlilerin yıllardır beklediği eski otogarın akıbeti belli oldu. Yeni bir alışveriş merkezi, rezidans ve otopark yapılmak üzere içerisindeki virane dükkanların yıkım çalışmalarına başlanan tarihi bina, kentsel dönüşüm projesi kapsamında modern bir yapıya kavuşacak. Eskişehir’in tarihinde önemli bir yere sahip olan bu yapı hem çevre kirliliğine hem de akşam saatlerinde yoldan geçenler için güvensiz bir ortama sebebiyet veriyor. Bir an önce yıkılmasının şehir halkı açısından daha iyi olacağını dile getiren Yunus Emre Caddesi’ndeki esnaflar, aynı zamanda müşteri potansiyelinin artacağını umut ediyor.

Bu alanda bir de geceleri güvenlik sorunu var.

Esnaflar “Uzun zamandır eski otogarın yıkılacağı duyumunu alıyorduk fakat şimdiye kadar bir hareket olmamıştı. Biz cadde esnafları olarak bu işin resmiyete bağlandığını artık biliyoruz ve bu durumdan gayet memnunuz. Oluşturulacak olan projenin ön tarafı AVM, arka tarafıysa 4 blok yükselecek şekilde rezidans olacaktır. Ayrıca beşer ve sekizer katlı olmak üzere büyük bir otopark yapılacağını biliyoruz. Burası yıllardır kimsesizler yurdu gibi sessiz bir yer ve insanlar akşam saatlerinde bu bölgeden geçemeye korkuyor. Umarım en kısa zamanda Yunus Emre Caddesi, hak ettiği değeri görecektir” diyor.

***

Eski otogarın kısa bir süre içerinde AVM’ye dönüşeceğini ve senelerdir âtıl bölge olarak akıllarda kalan manzaranın değişeceğinden bahseden bir başka esnaf ise “Bu viranelik alan ne Eskişehirlilere ne de biz çevre esnafına katkısı olmayan bir yer ve bu proje sayesinde insanlar burayı da tercih edecektir. Yaya geçidi başta olmak üzere trafiği de engel olan yapının yıkılması iyi olacak ve işlerimiz de açılacak. Buraya yapılan yatırımlar haliyle bizim de cebimize yansıyor” diye görüşlerini dile getiriyor.

***

Bakalım yıllardır bekleyen Eskişehirliler buranın mezbelelikten kurtarılıp modern bir alan hale dönüşmesini ne zaman görecekler.