Ülkede uzun süredir erken seçim tartışmaları var.

İktidar kanadı ısrarla seçimlerin 2023’te yani zamanında yapılacağına vurgu yaparken, muhalefet erken seçim ısrarlarını sürdürüyor.

Millet İttifakına mensup partilerin hemen her açıklamalarında erken seçimi istemeleri, hatta erken değil hemen, şimdi seçim gibi bastırmalarına karşı da iktidar direniyor.

Ancak gelinen noktada 2022 yılının bir seçim yılı olması da kaçınılmaz gibi görünüyor.

***

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Mersin’de başlattığı başarılı mitinginden sonra mitinglerin devam edeceğinin açıklanması, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in uzun süredir yurt gezilerini sürdürüp vatandaşla iç içe olması bir seçim hazırlığı olarak görülmekteydi.

Gelinen noktada Merkez Bankası’nın faiz indirim kararları ve son olarak da asgari ücrete yapılan zammın bir seçim işareti olarak görüldüğü de apaçık ortada.

Asgari ücrete yapılan zammın açıklanmasından sonra çeşitli kesimlerden olumsuz eleştiriler de gelmeye başladı.

Başta muhalefet olmak üzere, bazı işçi sendikaları aslında asgari ücrete zam yapılmadığını akside alım gücü açısından düşürüldüğünü ileri sürdüler.

Son zamanlarda yapılan zamlar ve doların sürekli yükselmesi asgari ücreti dolar bazında düşürdüğü ve alım gücünün de düştüğü belirtiliyor.

***

Yüzde 50 civarında yapılan asgari ücret zammının erken seçimin habercisi olduğunu savunanlar da var.

Önümüzdeki dönemde bu türden alınacak bazı kararlarla bu sürecin hızlanacağı ve muhtemelen 2022 yılının bahar aylarında seçim olacağının söyleyenlerin sayısı da gittikçe artıyor.

Daha önce AKP iktidarının erken seçime gitmeyeceği görüşünü ileri sürenler artık erken seçimden söz etmeye başladılar.

***

Konuyu Eskişehir düzeyinde ele alırsak, uzun süredir pek ortalıkta gözükmeyen Cumhur İttifakı milletvekillerinin yavaş yavaş ortaya çıkmaları da sanki bir erken seçim işareti gibi.

Millet İttifakı partileri CHP ve İYİ Parti milletvekilleri gerek şehir merkezinde gerekse ilçe ve köylerde çalışmalarını hep sürdürdüler.

Ama AKP ve MHP milletvekillerini pek şehirde görmek mümkün değildi.

Geçmişte Emine Nur Günay biraz sahada görülüyordu.

Harun Karacan ise bir hayli zamandır sahada pek görünmüyordu.

Son günlerde ise yaptığı ziyaretler ve çeşitli etkinliklere katılarak sahaya indi diyebiliriz.

Erken seçim konusunda elbette onların bildikleri bizden daha çoktur.

Bundan böyle iktidar ya da muhalefet milletvekillerini sahada daha çok göreceğiz gibi geliyor.