Mudanya Mütarekesi’nin imzalanmasının 100’üncü yıl dönümü nedeniyle Atatürkçü Düşünce Derneği,( ADD) Vilayet Meydanı’nda çelenk sunma töreni gerçekleştirdi.

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi alıyor Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi alıyor

ADD Şube Başkanı Cihan Taşar’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Günün anlam ve önemine dair konuşmayı ADD Şube Başkanı Cihan Taşar yaptı. Mudanya Mütarekesi’nin kurtuluş mücadelesindeki önemine vurgu yapan Taşar, Mudanya Mütarekesinin Emperyalizmin Türk ulusuna teslim oluş belgesi olduğunu belirtti. Mudanya Mütarekesi’nin siyasal sonuçlarının çok önemli olduğuna vurgu yapan Taşar, “ Yenilmez denilen emperyalistler Kemalistler’e yenilmişler, yüz yıldır bir türlü hazmedemedikleri bir hezimete uğramışlar, “Eşkıya” dedikleri Mustafa Kemal Paşa önderliğindeki Türk Ulusu’nun zaferini kabullenmek zorunda kalmışlardır. Bir diğer önemli siyasal sonuç da, barış konferansı davetçileri 1. Dünya Savaşı galip devletlerinin Lozan’a muzaffer TBMM temsilcileri ile birlikte işgal döneminde tam bir teslimiyet içinde davranan, dayattıkları Sevr Antlaşmasını kabullenen, Milli Mücadele’ye karşı çıkan, Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarını idama mahkûm eden İstanbul Hükümetini de davet etmeleri üzerine gerçekleşmiştir” şeklinde konuştu.

emperyalistler2

Herkesin milyonların kanı ve canı ile yazılmış tarihe saygılı olması gerektiğinin altını çizen Taşar, tarihin hiçbir zaman unutulmaması gerektiğine dikkat çekti. Saplantılarla, hezeyanlarla, siyasi çıkar hesaplarıyla, tarihin değişmez ve değiştirilemez olduğuna vurgu yapan Taşar, “Atatürkçü Düşünce Derneği olarak, Mudanya Mütarekesinin 100. yıl dönümünde Mustafa Kemal Atatürk ve Kuvayı Milliye Kahramanlarımız ile, görüşmelerin kararlı diplomatı İsmet Paşa’yı saygı ve minnetle anıyor, şehit ve gazilerimizin aziz hatıralarını şükranla yad ediyoruz. Yeniden Atatürk Cumhuriyeti hedefine ulaşma kararlılığımızı bir kez daha duyuruyoruz” diye konuştu.