Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki akşam saatlerinde ekonomiyle ilgili açıklamalarının ardından döviz fiyatlarında ani ve sert bir düşüş meydana geldi. 18.50 seviyesine kadar yükselen dolar bir anda 12.30 kadar düştü. Şu anda ise 14.50 seviyesinde yaşanan süreci değerlendiren Finans Uzmanı Emre Öztürk, ileriki seviyelerde yine düşüş yaşanabileceğine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarından sonra piyasadaki hareketlilik, hızlı bir şekilde tepki verdiğini ve geç saatlere kadar da bu tepkinin sürdüğünü belirten Öztürk, “Dünden önceki gece gerçek piyasalarda 12.30 seviyelerini de gördük. Piyasada kabul edilebilir bir seviyede görmediği için insanlar yeniden alışa geçti. Zararına aldıkları malları, biraz daha ucuza toplayıp, fiyatları biraz daha minimize etmeye çalıştılar. Piyasadaki hareketlilik bitmez, sürekli de devam edecek daha, yukarı yönlü hareketlilikler olabilir, şunu da unutmamak gerekiyor. 18.50 seviyelerine kadar çıkan doların fiyatını 3-4 lira aşağıya indirebiliyorsa, bu devletimiz ileriki seviyelerde büyük müdahalelerle farklı bir yola sokabilir” şeklinde konuştu.

‘DEVLETİMİZ BU KURUN BURADA KALMASINI İSTEMİYOR’

Müşterilerimize tavsiyede bulunamadıklarını, fikirlerden ziyade savaşa dönüştüğünü ifade eden Öztürk,  Devletin bu kurun burada kalmasını istemediğini, aşağı yönde olmasını istediğini ve bunu da açık bir şekilde dile getirdiğini söyleyen Öztürk, Dolar 12.30’dan yeniden 14.50 seviyelerine yeniden tırmandığını bunun da beklenen bir durum olduğunu  İleriki seviyelerde Dolar, Euro, Altın’ın yeniden düşme olasılığı güçlendiğini  bunun göz önüne alınarak hareket etmenin daha mantıklı olacağını dile getirdi.

Piyasadaki son durumun fiyatlara nasıl yandığını anlatan Öztürk,” Piyasadaki alım ve satım çok oynadığı için aradaki marjlar da açılmış oluyor, bu marjlara istinaden müşterilerimiz biraz daha yüksek seviyelerden dolar ve altın alıyor. Bunu da göz önüne alarak hareket etmeleri doğru olacaktır. Dolar, 14.80 -15 bandında 15.60 -16 bandında EURO seyrediyor. Çeyrek altın bin 550 liradan işlem görüyor, Cumhuriyet Altının ise 6 bin 400 liradan satışı var” dedi.

Şu anda alınan altının bozdurulduğunda 100 ila 150 kayıp yaşamanın sebebiyle ilgili Öztürk şu şekilde konuştu “ Son dönemde yaşanan hareketlilik öncesinde alınan altın bozdurulduğunda 10 ila 15 lira arasında fark oluşuyordu. Şimdi ise piyasanda ani ve büyük hareketlilerin yaşanmasından dolay 100 ila 150 lira arasında bir fark ortaya çıkıyor”

Editör: Milli İrade