(Ufuk Azbay) Artan maliyetler dolayısıyla Eskişehir Şoförler Odası zam talebinde bulunarak dolmuş ve minibüs ücretlerinin 20 TL olmasını talep etti. 2024 Mayıs Ulaştırma ve Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında alınan karar ile birlikte dolmuş ve minibüs ücretleri 20 TL olarak belirlendi. Tramvay ve otobüs ücretlerinde bir değişiklik olmazken taksi, tramvay ve otobüs fiyat tarifelerinin Haziran-Temmuz aylarında zamlanması bekleniyor. Alınan zam kararı hakkında konuşan Eskişehir Şoförler Odası Başkanı Kadir Ağırlar, “En son zammı 2023 yılının 10’uncu ayında almıştık 15 TL olarak. Bu sefer artan maliyetlerden dolayı yüzde 33 bir zam talebimiz oldu. Bu zammı 5 TL olarak belirledik ve minibüs-dolmuş ücretleri 20 TL olarak güncellendi, 18 Mayıs tarihinden itibaren geçerli olacak. Bu gerekliydi de, şu anda taksi ve toplu ulaşımda zam yok fakat Haziran-Temmuz gibi onların fiyat tarifelerinde de güncelleme olacağını düşünüyoruz” dedi.

Dolmuş Ve Minibüs 1

OTOBÜSLERDE DE AKTARMA GELİYOR

Toplantıda ayrıca, tramvaylarda 60 dakikada geçerli olan 1 lira 20 kuruşluk aktarım ücretleri otobüslerde de 19 Mayıs itibariyle geçerli olacak.

ÖĞRENCİ ABONMAN KART ÜCRETİ DE BELLİ OLDU

Toplantıda öğrenciler için abonman kart ücreti de belli oldu. Öğrencilerin bir aylık (30 gün) sınırsız kullanabileceği abonman kart ücreti 250 TL olarak belirlendi. 19 Mayıs itibariyle kullanım başlayacak.