Havalar soğumaya başladı, güneşli günler geride kalıyor. Evlerde bir aya yaklaşan süredir kaloriferler yanıyor, henüz faturaları gelmedi ama önümüzdeki günlerde nasıl bir kabarık fatura geleceğini göreceğiz.

Kömür fiyatları derseniz zaten almış başını gidiyor.

Kış mevsimi genelde kar yağdığı için “beyaz” dır ama nedense “kara kış” denir.

Bu kış mevsiminin de kara bir kış olacağı kaçınılmaz.

Ülkenin çoğunluğunun, Eskişehir’in de ısınma için kullandığı doğal gaza ard arda zamlar geliyor.

Dün de Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) internet sitesinde Kasım ayına ilişkin tarife tablosu yayımlandı.

Bu ay sanayi aboneleri için geçerli olacak tarife Ekim ayındaki tarifeye göre 1000 metreküp doğalgaz için yüzde 48,40 artışla 3 bin 482 lira, elektrik üretim santrallerinin kullandığı 1000 metreküp doğalgaz için ise yüzde 46,82 artışla 4000 lira oldu.

***

BOTAŞ zam ile ilgili yaptığı açıklamada, konutlarda kullanılan doğalgaz tarifesinde Kasım ayında bir değişiklik yapılmadığını belirtti.

Doğalgaza Ekim ayında da yüzde 15 zam gelmişti. Zam, sanayi ve elektrik üretim amaçlı tarifeye yapılırken mesken tarifesi sabit kalmıştı.

Tamam belki evlerde kullanılan doğalgaz zammı Kasım ayı itibariyle yansıtılmadı ama sanayide ve elektrik üretiminde kullanılan doğalgazın hem de yüzde 50’ye yakın oranda arttırılması üretime yansıyacak, doğal olarak da tüketici de bundan nasibini alacak.

Yani vatandaşın etkilenmemesi diye bir şey yok.

Zaten ilk doğal gaz faturaları geldiğinde bunu anlayacağız.

Karlı ve soğuk kış günlerinin faturası çok daha fazla olacak.

***

Doğal gaz, elektrik, kömür gibi ısınmada kullanılan ürünlere ardı ardına zam gelmesi karşısında ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu Kara Kış Fonu kurulmasını önermişti.

Zamlara karşı uyarılarda bulunduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Kara Kış Fonu kurulsun diyordum. Karşımızda kapı duvar bir iktidar var. Maalesef uyardığım her şey artık gerçeğimiz oldu. Her saat başı yeni bir zam geliyor, korkunç bir pahalılık var. Bunu zaten vatandaş görüyor ve hissediyor” diyor.

BOTAŞ’ın dün açıkladığı yüksek zam dolaylı olarak vatandaşa yansıyacak.

Belki yakıt parasına yansımayacak ama diğer ürünlerden nasibimizi alacağız.