Türkiye’de 81 ilde CHP İl Başkanlıkları tarafından Dezenformasyon Yasası’na karşı ortak basın açıklaması yapıldı.

Kentte basın açıklamasını CHP İl Başkanı Recep Taşel gerçekleştirdi. Basın açıklamasına CHP milletvekilleri Utku Çakırözer, Jale Nur Süllü de destek verdi. Dezenformasyon Yasası’nın 2023 seçimlerine yaklaşırken, demokratik muhalefeti, basını, sivil toplumu ve halkı susturmaya yönelik yeni bir girişim olduğunu dile getiren Taşel, İktidarın, 40 maddelik bu yasayla, başta düşünce ve ifade özgürlüğü olmak üzere temel hak ve özgürlüklerin, gazeteciliğin ve basın özgürlüğünün altına son bir dinamit koymak istediğini ifade etti. Yasanın 29.maddesiyle, ‘Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma suçu’ diyerek sınırlarının ve içeriğinin ne olduğu belirsiz yeni bir suç tanımı yapıldığına dikkat çeken Taşel, muğlak ve ucu açık ifadelerle, saray yargısına ve iktidar partisinin bürokratlarına hangi bilginin halkı aldatmaya, korku ve endişe yaymaya yönelik olduğunu belirleme yetkisi verildiğini vurguladı. Hangi haber halkta korku ve endişe yaratır, hangi paylaşım kamu düzenini tehdit eder” sorusunun yanıtının metninde olmadığını aktaran Taşel, “1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası getirilen bu muğlak suç tanımının kapsamı, saray talimatıyla hareket eden yargı mensuplarının ve iktidar partisi bürokratlarının inisiyatifine bırakılmıştır” diye konuştu. İktidarın niyetinin saray rejiminin, Türkiye yarattığı ağır ekonomik buhranı, yüksek enflasyonu ve hayat pahalılığını, işsizliği, yoksulluğu, yolsuzlukları, kurumsal yıkımı dile getirmemin suç haline getirmek olduğunu kaydeden Taşel, “Başta düşünce, ifade ve basın özgürlüğü olmak üzere, tüm temel hak ve özgürlükleri yaşatan bir düzeni inşa edeceğiz. Sansür yasalarınızla gizlemeye çalıştığınız ekonomik buhrana, pahalılığa, yolsuzluklara, vurgunlara, servet transferine son vereceğiz” ifadelerini kullandı.

‘ANADOLU BASINI YOK EDİLİYOR’

Girişimcilik Kulübü'nden "Girişimcilik Zirvesi' 22" Girişimcilik Kulübü'nden "Girişimcilik Zirvesi' 22"

Recep Taşel’in ardından değerlendirmelerde bulunan CHP Milletvekili Utku Çakırözer, “Bu kanunu Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğiz. 84 milyonun düşünce özgürlüğünden yana karar almasını bekliyoruz. Çok yakında iktidara geldiğimizde anti demokratik tüm uygulamaları, parlamenter düzene demokrasiye güçler ayrılığına dönüştüreceğiz. Bu kanunla Anadolu Basını yok ediliyor. Gür bir şekilde sesimizi çıkarmaya devam edeceğiz” sözlerini kullandı.

‘DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜNE VURULAN DARBEDİR’

Bu yasanın çıkmaması için inanılmaz bir mücadele verdiklerini dile getiren CHP Milletvekili Jale Nur Süllü, “Ülkeyi öyle yönetemez hale geldiler ki bu ülkeyi yönetemediklerini bir şekilde gizlemeleri gerekiyordu. Endişelerimizi dile getirdik ama dinlemiyorlar. Sadece basın değil vatandaşlar da çok büyük sıkıntıya girecek. Düşünce özgürlüğüne vurulan darbedir” şeklinde konuştu.