Programda Ersoy’un sorularını yanıtlayan Hatipoğlu, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Eskişehir konuşmasına değindi. Hatipoğlu, ‘‘Özel yakışıksız ve siyasi etiğe uymayan açıklamalar yaptı. Gerekli cevabı verdik. Bizi kampanyamızın dışına çekmek istiyor CHP Genel Başkanı. Beni eleştirdi. Bize ‘Milli İrade Hırsızı’ suçlaması yapıyor. Özel partisini geçmişini bilmiyor. Hafta sonu gelip elini öptüğü mevcut belediye başkanı Büyükerşen, ‘DSP’ye geçen namerttir’ diyor. DSP’den seçilip CHP’ye geçti. Ahmet Ataç da geçti. Kazım Kurt da SHP’de başladı, DSP’ye geçti sonra CHP’ye geçti. Ne Büyükerşen, ne Ataç, ne Kurt ne de ben bu konuda suçlu olduğumuzu söyleyemiyoruz. ‘Biri niye bizi bıraktın gittin’ diyor, diğeri ‘Ben senin için oy verdim sen neredeysen oradayım’ diyor. Yılmaz Bey de, diğerleri de bir yerden bir yerlere geçti. Herkes ülkesine, şehrine hizmet için giriyor bu işlere. Bir yerde hizmet etme şansın kalmadıysa, orada kalmanın anlamı olmuyor. AK Parti bana çok destek veriyor, kendimi evimde hissediyorum’’ diye konuştu. Neden belediye başkanı olmak istediğini de aktaran Hatipoğlu, ‘‘Ben ülke siyasetine çok bulaşmadım. Hep yerel siyasetle uğraştım. Eskişehirliler bayrak ve ülke aşkı olan insanlar. Ben Eskişehir’in bu pozisyonda olmasını Eskişehir’e yakıştıramıyorum’’ dedi.

‘TRAFİK SORUNUNU YÜZDE 50 AZALTACAĞIZ’

Şehrin sorunlarına da değinen Hatipoğlu, ‘‘Trafik sorunu var sadece biz biliriz. Trafik sorununun sonlanması için hiçbir şey yapmıyor belediye. Zamanında raylı sistem olarak yapılan tramvayın yeraltına alınması için çalışma yapılmaması, trafikle ilgili hiçbir şey yapılmaması insanları çileden çıkarıyor. Otopark sorunu var. İnsanlar sokaklara koyuyor araçlarını otopark sorunu olduğu için bu da trafik sorununu arttırıyor. Biz Ulaştırma Bakanlığı ile çalışma yapıyoruz. En az 10 tane katlı kavşak yapacağız. Tramvayı yer altına alacağız. Bu sayede trafik sorunu yüzde 50 azalacak. Otopark ücreti belediyenin işlettiği yerlerde saati 35 TL, biz bunu 10 TL’ye çekeceğiz’’ şeklinde konuştu.

‘2 SENEDE ÇEŞMEDEN SU İÇİLEBİLECEK’

Eskişehir’de su problemi olduğunu da söyleyen Hatipoğlu, ‘‘Su problemimiz var. Canımızı çok sıkıyor. Suyun fiyatı 22 lira 47 kuruş tonu. Afyonkarahisar’da 6 lira 58 kuruş. Neredeyse 4 katı. Neredeyse doğalgaz fiyatına geldi ödedikleri fatura parası. Belediyenin yüzde 90 giderlerinin hepsi merkezi hükümetten gelen kaynakla karşılanıyor. Onun dışında bir kaynak üretme şansı ve kabiliyeti olmadı. Her yıl ESKİ’den büyük karlar ediliyor. Geçen yıl 80 milyon TL kar edilmiş, bunu belediyeye aktarıyor. Biz geldiğimiz gibi sudan kar edelim diye uğraşmayacağız. Yüzde 40 ve üstü seviyelerde indirim yapacağız. Yaklaşık 4 milyar TL’lik yatırımla suyu 2 sene içinde içilebilir seviyeye getirmeyi amaçlıyoruz’’ ifadelerini kullandı.

‘KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ HIZLANDIRACAĞIZ’

Deprem konusunda da Eskişehir’in çok riskli bir şehir olduğunu vurgulayan Hatipoğlu, ‘‘Ortasından fay geçen bir şehiriz. Yaklaşık 15 bin bina riskli alanda bulunuyor. Bizim bir de Porsuk geçtiği için toprak sıvılaşma sorunumuz var. Naci Görür Hoca diyor ki 6,5-7 olur ama siz 8 hissedersiniz. Kentsel dönüşümde belediyenin önayak olduğu 24 daire var. Bizim depremdeki riskli bölgeleri hızlıca kentsel dönüşüme almamız lazım. Eskişehir’in Sütlüce, Yeşiltepe, Gündoğdu gibi mahalleleri var. Oralarda da binalarımız çok eski. 30-35 yıllık binalar. Oradaki binalar 2 kat 3 kat. Çok az katlı binalar. Müteahhidin gelip alması için kat artırımı yapılması gerekiyor. Biz vatandaşlarımızın isteği doğrultusunda en fazla 4-5 kat olarak arttırarak evlerin dönüşümünü çok hızlı sağlayacağımızı düşünüyoruz’’ diye kaydetti.

‘BU İŞLERİ BENİM HARİCİMDE KİMSE YAPAMAZ’

Yılmaz Büyükerşen’in aday olmamasının avantaj olup olmadığını yönündeki soruya da yanıt veren Hatipoğlu, ‘‘ Ben başkan olmak istediğimi kaç ay önce sizin programınızda söyledim. O zaman Yılmaz Büyükerşen aday olarak gösteriliyordu. Yılmaz Bey’in aday olmaması, hanımefendinin çok tanınmaması bizim için bir avantaj gibi gözüküyor. CHP her zaman AK Parti’nin yüzde 7-8 önündeydi. İnanın Eskişehir’de kimsenin artık parti düşündüğü yok. Eskişehir’de o kadar çok biriken problem var ki insanlar şuna inandı. İktidarla uyumlu bir belediye olursa, bu hizmetler yapılır. Bu işleri benim haricinde kimsenin yapamayacağını vatandaş artık görüyor’’ diyerek sözlerini noktaladı.