Demir Yol İş Şube Başkanı Ramazan Uysal, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın raylı sistemler ile ilgili açıklamaların kendilerini sevindirdiğini söylerken, daha önce de bu tarz açıklamalar olmasına karşın projelerin hayata geçmediğini de hatırlattı.

Uysal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Eskişehir ziyareti sırasında raylı sistemlerle ilgili açıklamalarının demiryolu çalışanlarında yeni bir bekleyiş ve heyecan oluşturduğunu söyledi. Demiryolu çalışanları olarak yeni projeler üretmeye hazır olduklarını da aktaran Uysal, içlerinde belirtmeden geçemeyecekleri bir korku da olduğunu ifade etti. Eskişehir’de daha önce de Cumhurbaşkanının, Başbakanın ve Ulaştırma Bakanlığının umut verici açıklamaları olduğunu söyleyen Uysal, ‘‘Geçmiş tarihlerde Milli Yüksek Hızlı Tren setlerinin yapılacağı açıklamasını yaptıran ve hatta istenirse hemen tramvay setlerine üretebileceklerini belirten bürokratlar Eskişehir’e daha önceki gelmiş olan Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın ve Ulaştırma Bakanlığının geçmişte umut verici açıklamaları olmuştu. Fakat belirtilen sürede ne Milli Yüksek Hızlı Tren setlerinin üretimi nede montajı, ne hafif raylı sistem araçları (metro, tramvay) üretimi ile ilgili bir sonucu Eskişehir halkı ve Türk Milleti görememiş olmasına rağmen sabırla beklemektedir.

Bu açıklamalardan sonra gözler Eskişehir TÜRASAŞ Bölge Müdürlüğü yönetimine çevrildi Sayın Cumhurbaşkanımıza verdirilen bu sözler yerine getirilebilecek mi yoksa proje çalışmaları 5- 6 seneye dayanan çok önceden başlatılan Elektrikli E 5000 yeni nesil lokomotifi ve 16 silindirli ve 6 silindirli versiyonu üretilmiş olan motorun 8 silindirlisi yapılacak mı, yoksa günü kurtarmanın rahatlığı ile Eskişehir Bölge Müdürlüğü yönetimi tarafından zamanla unutturulması mı beklenecek. Görünen köy kılavuz istemez geçmiş geleceğin teminatıdır. Ancak umarız ki bu sefer sözde kalmaz’’ ifadelerini kullandı.

Editör: Milli İrade