Bilim Kültür ve Sanat Merkezi’ne rekor ziyaret

Anadolu Üniversitesi’nin, şehir ile önemli buluşma noktaları arasında yer alan ve geçtiğimiz nisan ayında hizmet vermeye başlayan Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi, hafta içerisinde iki gün boyunca 5 bin kişiyi ağırlayarak rekor bir ziyarete ev sahipliği yaptı.

GÜNCEL 28.05.2017 - 06:35 28.05.2017 - 06:35

Bilim, Kültür ve Sanat Parkı’nda bulunan merkez aracılığıyla bilim, kültür ve sanat alanında halka yönelik önemli etkinlikler gerçekleştiriliyor. Türk Dünyası Başkentliği sürecinde Eskişehir’e kazandırılan önemli eserlerin başında gelen ve yakın bir süre önce Anadolu Üniversitesi’ne tahsis edilen Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi, bünyesinde düzenlenen farklı etkinliklerle Eskişehir halkıyla buluşmaya devam ediyor. İlk olarak Nisan Ayı içerisinde düzenlenen “Hüsn-i Hat Yansımaları ile Kırk Hadis-i Şerif” konulu “Hatt-ı Murat Kat’ı Sanatı 6. Deri Hat Eserleri” sergisi ile kapılarını ziyaretçilerine açan merkez, her geçen gün daha fazla ziyaretçiyi ağırlamaya devam ediyor. Eskişehir halkının yanı sıra şehir dışından gelen pek çok turistin de ilgisini çeken merkez, kısa bir süre önce hizmete girmesine rağmen daha şimdiden şehrin bilim, kültür ve sanat alanındaki önemli cazibe merkezlerinden biri hâline gelmeyi başardı.

80 bin metrekarelik kurulum alanına sahip olan merkezin, 15 bin metrekarelik bir kullanım alanı bulunuyor. Kapalı alanda yer alan kubbenin altında ise geleneksel Türk mimarisine göre inşa edilmiş yapılar yer alıyor. Yapı içerisinde ayrıca 40 farklı odadan oluşan bölümler mevcut. Bu odalarda hem video sunumlarıyla hem de yazılı olarak Türk bilim adamlarının tanıtımı gerçekleştiriliyor. Giriş katında 300 kişilik bir amfi tiyatro bulunuyor. Gelen misafirler rehberler eşliğinde merkez içerisinde yer alan yapıları dolaşabiliyorlar Her geçen gün farklı etkinliklere imza atan merkez aracılığıyla Ramazan Ayı boyunca da Eskişehir halkına yönelik kültür-sanat etnikliklerinin düzenlenmesi düşünülüyor. Bu sayede merkezin daha etkin ve yoğun bir şekilde kullanılması hedefleniyor.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@