(Ufuk Azbay) Odunpazarı Belediyesi Meclis Üyesi Mahmut Süzen’in Divan Başkanlığı yaptığı Genel Kurula CHP Milletvekilleri Jale Nur Süllü, İbrahim Arslan, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, İl Başkanı Recep Taşel ve çok sayıda partili katıldı.

chp-kongre2

‘DEĞİŞİM ŞART’

Kongrede konuşma yapan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, CHP’de yaşanan gelişmeler ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. CHP’lilerin morallerinin bozuk, kafalarının karışık olduğunu kaydeden Kurt, CHP’lilerin bir çare aradığını aktardı. Kurt, “14-28 Mayıs seçim sonuçları bizim moralimizi bozdu. CHP’nin kendine gelmesi lazım. Kırsalda AK Parti’yi geçen tek ilçe Odunpazarı İlçe olmuştur. Bu nedenle Odunpazarı İlçe yönetimini kutluyorum. Partimizde her türlü şikayet aday belirleme yöntemiyle ilgili olan uygulamadan kaynaklanmaktadır. Tüzük değiştirildiği zaman her şey düzelecek mi! Asıl olan tüzüğün uygulayıcılarıdır. Uygulamacıyı değiştirmediğiniz taktirde, en güzel tüzüğü de yazsanız, bir işe yaramaz” diye konuştu. CHP tüzüğünde yer alan ön seçim şartının uygulanmadığına dikkat çeken Kurt, Tüzükte partinin gelirinin yüzde 40’ı örgütlere gönderilir şeklinde yer alan bir madde olduğunun altını çizdi. Kurt, “Bu madde hiç uygulanmadı, hiç kimsede buna itiraz etmedi. Partinin gelirinin nereye gittiği ile ilgili kurultaylarda da kimse hesap sormadı. En iyi tüzüğü yapmak değil en iyi uygulayıcıyı getirmek önemlidir” sözlerini kaydetti. Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidar olmayı istemesi gerektiğine vurgu yapan Kurt, en iyi ikincilik, en iyi yenilgi diye bir şey olamayacağını belirtti.

‘BAŞKA SEÇENEĞİMİZ YOK’

CHP Milletvekili İbrahim Arslan, kongrede yaptığı konuşmada partisi ile ilgili öz eleştirilerde bulundu. Cumhuriyetin yüzüncü yılı içerisinde bulunulduğunu belirten Arslan, Cumhuriyetin 100’üncü yılı 10’uncu yıl marşı ile kutlanıyorsa, birçok şeyin salındığı anlamına geldiğini aktardı. Arslan, “100’üncü yılında 10’uncu yıl marşı ile coşan, heyecanlanan, bir topluluğun öz eleştirilere maruz kalması kaçınılmaz. 14-28 Mayıs seçimlere göre değerlendirme yapılırsa eksik kalır. Masum değiliz hiçbirimiz, hepimizin aynaya bakması lazım. 2010’dan sonraki bir şeylere bakmak lazım, seçimleri 2017 referandumunda kaybettik. 2017 seçimlerinde mühürsüz oyların geçersiz kılınması noktasında CHP Genel Merkezi’nin sorumluluğu yok mu! 2019 ve 2020 salgının en etkili olduğu yıllardır. Bu ülkede yaşanan herkes burnundan soludu. Mali açıdan çok ciddi enkaz oluştu. Ekonomik kriz Türkiye’de her daim vardı. İşsizlik, yoksuzluk, sefalet gelir dağılımında çarpıklık, sorunlar çok büyük. Herkes uzanacak bir el bekliyordu, ne yazık ki o el biz olamadık, bunu görmek lazım. Erken seçim yaptıramadık, bu ülkede her gün insanlar kan ağladı. Sineyi millete döndüremedik, bunlarımız eksiklerimiz değil mi, bunları konuşmayalım mı?” şeklinde konuştu. Yerel seçimlerin önemine vurgun yapan Arslan, kazanılan Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin kaybedilmemesi gerektiğinin altını çizdi. Arslan, “Başta büyükşehir olmak üzere, merkezde iki çevrede bulunan beş ilçemizi bununla da yetinmeyerek, diğer ilçelerimizde kazanarak, Eskişehir’de en azından, bizimle yol yürüyen, bu kentte yaşamaktan mutlu olan, onur duyan gurur duyan, insanların sesi olmak zorundayız. Bu yerel seçimlerden başarılı çıkmaktan başka seçeneğimiz yoktur” diye konuştu.

‘GELDİKLERİ GİBİ GİDECEKLER’

İbrahim Arslan’ın ardından partilere hitap eden CHP Milletvekili Jale Nur Süllü, partilere hitap etti. Değişim dendiğinde Genel Başkan’ın değişiminden bahsedildiğini söyleyen Süllü, kimsenin ben değişeyim demediğini belirtti. Süllü, “Koltuklara yapışıyoruz, değişmeden dönüşümü istiyoruz. Böyle bir şey yok. Hiçbirimiz samimi değiliz. Hiç kimse demokrat davranmıyor. Herkes yapışıyor koltuğa, ilçe yönetimlerimiz, belediye başkanlarımız, milletvekillerimiz de aynı kalmak istiyor. Herkes değişim istiyor ama ben değişmeyeyim diyor. Eleştirilerimizi samimi yapmamız gerekiyor. Oyumuz yüzde 25, artıramadık. Hep birlikte arttıramadık. Hepimizin sorumluluğu var. Kongrelerde gördüklerimi, seçim çalışmalarında görmedik. Biz parti içi mücadeleyi daha fazla önemsiyoruz. Umutsuzluğa yol açan konuşmalar yapılıyor sürekli. Sürekli birbirimizi eleştiriyoruz. Umudu aşılayacağız, asla umutsuz olmayacağız. AK Parti’nin gelişi belediyelerle olmuştu. Geldikleri gibi belediyelerle gidecekler. Bütün Büyükşehir Belediyelerimize yenileri de ekleyerek, daha fazla belediye ile onların gidişini kolaylaştıracağız” şeklinde konuştu.

‘İŞ BİRLİĞİ DEVAM ETMELİ’

Süllü’nün sonrasında CHP İl Başkanı Recep Taşel, konuşmasını gerçekleştirdi. Değişimi kendisinden başlattığını dile getiren Taşel, hayal kırıklığına uğrattıklarını savundu. Taşel, “Sorumlu bir il başkanı olarak hepinizden özür diliyorum. Bütün Türkiye Eskişehir gibi olsun dedik bunu başaramadık. Bundan Her CHP’li gibi bizlerde sorumluyuz. Bir değişim ihtiyacı var ki bunu tartışıyoruz. Programımızda eksiklikler var ki bunları tartışıyoruz. Bu çabalarımıza rağmen başarısız olduk. Strateji doğruydu, taktiksel hatalar yaptık. Bizler kim aday olsun tartışması yaptık çok acıdır. Bir Genel Başkanı’nın aday olması kadar doğal bir şey yoktur. Bize bunu tartıştırdılar. Toplumda güven problemi yaratmıştır. İnsanlar bize güvenmemiştirler haklıdırlar. En büyük başlık güven problemidir biz yurttaşlarımıza bu güveni veremedik. Türkiye eğer bu ucube sistemden kurtulmak istiyorsa birbirimizi sevsek de sevmek de iş birlikleri önümüzdeki yerel seçimde devam etmek zorundadır” sözlerini kaydetti.

‘GENÇLERİN TEMSİLCİSİYİM’

İl Başkanı Taşel’in ardından partililere CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Adayı Egemen Yağcıoğlu partililere seslendi. Yağcıoğlu, “Gözümü bu partide açtım. Partimizin yerelde ve ülke genelinde hak ettiği yere gelmesi için bir gün bile aman demeden çalıştım. Ben CHP’yim, ben ülkenin genç temsilcisiyim. Ben partimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyeti emanet ettiği gençlerin temsilcisiyim. Mevcut yönetim arzu ettiğimiz enerjiyi gösteremiyor. İçe dönük siyaset anlayışı ile partimizin genişlemesine engel oluyor. Partimi ve kendimi delegelerine emanet ediyorum” şeklinde konuştu.

‘DEMOKRASİ ELBET KAZANACAK’

Egemen Yağcıoğlu’nun ardından konuşan Odunpazarı İlçe Başkanı Rahmi Çınar, partililere seslendi. Çınar, “Buyurgan siyasetçilerin hesaplarına rağmen değişim devam ediyor. Umut ve direncimizi koruyacağız. Umut direncin itici gücüdür. Umut ve direncimizi koruyacağız. Neye karşı mücadele ettiğini bilmeyen asla başarılı olamaz. 2017 tüm yönetim kurulu arkadaşlarım elinden gelenin fazlasını yaptılar hepsine teşekkür ediyorum. CHP’nin toparlanması sürecinin başlangıcı yerelden başlayacaktır. Yeniden ayağa kalkacağız. Demokrasi elbet kazanacaktır” diye konuştu.

Konuşmaların ardından delegeler sandık başına gitti. İki liste ile gerçekleştirilen kongrede İlçe başkanlığı için İlçe Başkanı Rahmi Çınar, ve Egemen Yağcıoğlu yarıştı. Delege oylarının 249’nu alan Rahmi Çınar, yeniden Odunpazarı İlçe Başkanı seçilirken, Yağcıoğlu 104 oyda kaldı. Çınar başkanlığında yeni yönetim kurulu, ‘‘Masume Tülay Açıkgöz, Hazal Aydoğdu, Çağın Bütün, Seda Canarslan, Mustafa Cansever, Ergin Çolpan, Oğuzhan Demir, Muharrem Ellibüyük, Rıza Erdoğan, Münür Gül, Safiye Gürdoğan, Melih Karaçay, Sadık Can Kuzu, Nermin Özgen, Çiğdem Pekkal Çetin, Muharre  Uygur “ isimlerinden oluştu.

Editör: Milli İrade