Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) tarafından düzenlenen dokuz ayrı dalda dağıtılan Sedat Simavi Ödülleri’nin bu yıl ki sahipleri belli oldu.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) tarafından düzenlenen ve Gazetecilik, Radyo, Televizyon, Karikatür, Edebiyat, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri, Spor olmak üzere dokuz ayrı dalda dağıtılan Sedat Simavi Ödülleri’nin bu yıl ki sahipleri belli oldu.

A9143B35-C471-46CD-8655-40502D744700

TGC’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Seçici Kurul Sosyal Bilimler Ödülü’ne, Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Murat Burgaç’ın “Montrö Meydan Muharebesi: Bir Diplomasi Savaşı” adlı kitabını layık gördü. Doç. Dr. Burgaç üç yıllık yoğun bir çalışmanın sonunda hazırladığı kitabında; bir meydan muharebesi şeklinde geçen Montrö Konferansı’nın ‘perde arkasını’, arşiv belgeleri ve dönemin gazeteleri üzerinden aydınlatmaya çalıştığını; Türklerin ‘masa başı’ savaşlarını kaybettiğine dair yaygın kanıyı Lozan'dan sonra bir kez daha yıkmayı, bu muharebeden zaferle çıkmayı nasıl ve hangi şartlar altında başarabildiği sorularına yanıt aradığını ifade etti.

Tarihi Sadaka Taşı'nın kaldırım taşlarından farkı kalmadı Tarihi Sadaka Taşı'nın kaldırım taşlarından farkı kalmadı

Doç. Dr. Murat Burgaç’ın bilimsel alana önemli katkılar sunan çalışmasıyla kazandığı ödülün kendilerini de gururlandırdığını ifade eden Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, Doç.Dr. Burgaç’ı tebrik ederek başarılarının devamını diledi.