‘Anlatılmaz yaşanır’

Okul sporları (ISF) Liseler arası Dünya Okullar Kros Ülke Şampiyonası'nda Eskişehir Özel Şehir Koleji öğrencisi Ayça Fidanoğlu Dünya şampiyonu olduktan sonra görüşlerini belirtti.

Slovakya'nın Štrbské Pleso'ya kentinde düzenlenen Dünya Kros Şampiyonası’nda Eskişehir Özel Şehir Koleji öğrencisi Ayça Fidanoğlu, ilk Milli yarışında kendinden yaşça büyük sporcular arasında şampiyon olarak Eskişehir’i ve Türkiye’yi gururlandırdı.

atletizm-özel-haber

Hedefim şampiyon olmaktı

Ayça Fidanoğlu, 10.17 derecesiyle ikinci sporcuya 6 saniye fark atarak yılın en iyi derecelerinden birine de sahip oldu. Ayça, açıklamalarında ”Yarış sırasında çok heyecanlı hissettim. İlk kez Milli formayı giydim. Hani derler ya anlatılmaz yaşanır öyle bir duyguydu. Hedefim şampiyon olmaktı. Bunu hissediyordum ve başardım. Bu yarışta en başta arkadan koştum, hocamın direktifiyle son 800 metrede hızımı arttırarak öne geçerek şampiyonluğa ulaştım. Yarış bittikten sonra kürsüde olmak çok gurur vericiydi.

Özgür hissediyorum

Döndükten sonra çok güzel tepkiler aldım. Bundan sonraki hedefim Avrupa Yıldızlar ve Gençler Şampiyonası’nda başarılı olmak. Olimpik kadroda olmak daha farklı ve iyi hissettiriyor. En genç sporcu olacağım orda olmak istiyorum. Her gün bunun için çalışıyorum. İstediğim ve sevdiğim işi yaptığım için özgür hissediyorum” dedi. Okul ve spor hakkında görüşlerini paylaşan Ayça “Şehir Okulları bizi bu konuda çok destekliyor. Eksik kaldığımız konularda her zaman bizi tamamlıyorlar. Antrenmandan kalan boş vakitlerimizde derslerim ve sınavlarım konusunda her zaman yanımda oldular” şeklinde konuştu.

atletizm-özel-haber-2

Hedefimiz Olimpiyatlar

Ayça’nın bu başarısında emeği büyük olan antrenörü Bülent Uzun, şampiyona sonrası değerlendirmelerinde “Ayça’yla 2017’de tanıştık 5 yıldır birlikte çalışıyoruz. Bu süreçte Ayça neredeyse 78 yarışa girdi.72’sini kazandı.14’e yakın Türkiye Şampiyonluğu kazandı. Ardından bu yıl Ayça’nın Milli takım yılıydı. Başlangıç şubat ayındaki gençler U 20 Milli takıma seçildi. Maalesef corona engel oldu. Testi pozitif çıkınca Ayça, U 20 Balkan Gençler Şampiyonasına gidemedi. O gün gayet üzgündük ama ardından bu Dünya şampiyonluğu bize teselli oldu.

Bizleri gururlandırdı

Okullar yarışları kros seçmeleri başlayınca Şehir Koleji olarak ilk önce il şampiyonu olduk. Daha sonra gruplarda grup şampiyonu olduk ve en son Adana yapılan Genç Kızlar 3 km kategorisinde Türkiye Şampiyonu oldular. Şampiyon olduktan sonra Slovakya’da yapılan Dünya Kros Şampiyonası’nda Ayça kızımız 3 km Genç Kızlarda Dünya şampiyonu oldu. Hem Ülkemizi hem şehrimiz Eskişehir’i tüm Dünya’ya duyurdu. Bayrağımızı orda dalgalandırdı. Bizleri çok mutlu etti ve gururlandırdı. İnanılmaz mutlu olduk, heyecanlandık, ağladık. İlk başarısıydı. İlk yurt dışı ve Milli takım yarışında bu başarıyı elde etmesi bizi inanılmaz mutlu etti ve gururlandırdı.

 Son değil ilk yarıştı

Buradan tabi okul yönetiminden tutunda Ayça’yı bulan keşfeden Gürcan Çelik hocamıza, Melahat Ünügür Orta Okulu’nda Ahmet Berberler’in desteği ve en son Şehir Koleji’nin kızlarımızı burslu alması ve Şehir Koleji adına da şampiyon olması bizleri gururlandırdı. Oradaki Yönetim Kurulu Baha Bakır, Gönül Gökmeydan ve Ufuk Hocaoğlu desteği ile bu sene bu başarıyı elde etmiş olduk. Bu yıl şampiyonlukla başladı ama son değil ilk yarıştı.

Şampiyonluklar gelecek

Bundan sonra Milli takım yarışları başlıyor. Ayça 14 Mayısta Paris’te 1500 pist koşacak. Ardından 4-7 Temmuz’da İsrail’de yapılacak U 18 Yıldızlar Avrupa Şampiyonası’nda yarışacak. Oradan dönüp 22 28 Temmuz EOF da yarışacak ve son olarak 2-7 Ağustos Kolombiya’da yapılacak Dünya Gençler Şampiyonası’nda koşacağız. Bütün bu saydığım şampiyonalarda nasip olursa madalya ile dönmeyi düşünüyoruz. İnşallah daha çok şampiyonluklar gelecek. Aynı zamanda Atletizm Federasyon Başkanımız Fatih Çintımar’a teşekkür etmek istiyorum.

O ışığı görüyorum

Ocak ayından itibaren Olimpik kadroda Ayça kızımız 2024’te Paris’te yapılacak Olimpik kadroda yer alacak. Ayça 2024’te 18 yaşında olacak. Şuanda 16 ya dahi yeni giriyor. İnşallah Paris kadrosunda olacağız ama 2028 de Los Angeles’te final koşup madalya kazanmak istiyoruz. O ışığı görüyorum kızımda” ifadelerini kullandı.

Sakat bir şekilde maç kazanan boksör o anları anlattı (VİDEO HABER) Sakat bir şekilde maç kazanan boksör o anları anlattı (VİDEO HABER)

AHMET BİRGEN