Eskişehir, Afyonkarahisar, Ankara ve Kütahya arasında yer alan Frig Vadisi, son dönemlerde yapılan yatırımlar ve aktivitelerle yurt içi ve yurt dışındaki turistlerin cazibe merkezi haline geldi. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı, yaklaşık 3 bin yıllık geçmişe sahip Ege ve İç Anadolu bölgelerindeki Afyonkarahisar, Ankara, Eskişehir, Kütahya illerini kapsayan ve 506 kilometrelik parkuruyla Frig Yolu'nun Türkiye'nin yeni turizm markası olmasını hedefliyor. Ziyaretçileri cezbeden Frig Vadisi, Bakanlık ile yerel yönetimlerin son dönemlerdeki çalışmalarıyla Türkiye'nin alternatif turizm mekanı oldu.Friglerden kalma kaya yerleşimleri, kaya anıtları, mezar odaları, kiliseleri, peri bacaları ve diğer doğal güzellikleriyle Türkiye'nin en güzel vadilerinden biri olarak ön plana çıkan "İkinci Kapadokya" olarak da adlandırılan Kütahya'daki Yenice Çiftliği, Afyonkarahisar Seydiler ve Ankara'nın Polatlı ilçesinde bulunan Frig'lerin siyasi başkenti Gordion (Yassıhöyük) olmak üzere üç noktadan ulaşılabilen yol, uygarlığın dini merkezi olan Eskişehir'in Han ilçesine bağlı Yazılıkaya Mahallesi'nde birleşiyor.

 

"TARİH VE DOĞANIN KEYFİ"

 

Afyonkarahisar Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır, yaptığı açıklamada, 2018 yılında turizmde Türkiye'nin yükseliş yılı olduğunu söyledi.

Frigya Vadilerinin milattan önce 700 ile 1200'lü yıllarda eski yerleşimin yoğun bulunduğu bir bölge olduğunu dile getiren Tanır, "Frigya, Gordion'dan başlayıp Eskişehir, Kütahya ve Afyonkarahisar’ı içerisine alan bir bölgedir. Bu coğrafya tarihi eserlerin yoğunlukla bulunduğu bir alandır." dedi.

Tanır, Kültür ve Turizm Bakanlığının Frigya Vadilerinin yer aldığı Kütahya, Eskişehir ve Afyonkarahisar'a 4,5 milyon liralık yatırım ödeneği ayırdığını belirterek, şunları kaydetti:

Gözden kaçırmayın

Süte gelen zamdan sonra yem fiyatları da yükseldi Süte gelen zamdan sonra yem fiyatları da yükseldi

"Bu ödenek şu an için hesaplarımızda bulunuyor. Bölgemizdeki yatırımları bir an önce hayata geçireceğiz. Yerelde de bölgeye 1 milyon liranın üzerinde yatırım yapıldı. Özellikle Döğer beldemizin sınırları içerisinde bulunan ve Frig eserleriyle çevrelenen Emre Gölümüzün turizme kazandırılması için önemli çalışmalar gerçekleştirildi. Gölde, 'Kral Midas' kayığı, kanolar ve tekneler bulunuyor. Burayı ziyarete gelen insanlar, burada hem piknik hem de gezi yapıyor. Ziyaretçiler tarih ve doğanın keyfine varıyorlar." diye konuştu.

 

BALON UÇUŞLARI VE FENOMENLER GEZİSİ

 

Eskişehir Kültür ve Turizm Müdür Vekili Şennur Azade de Frig Köyü Karşılama Merkezi projeleri kapsamında özellikle Frig Vadisi'nde ve Yazılıkaya bölgesine gelen yerli ve yabancı tüm turistlerin ihtiyaçlarının karşılanabilmesi, bütün günlerini burada mutlu geçirebilmelerinin hedeflendiğini söyledi.

Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği (FRİGKÜM) ile ortak çalışmalar sonucu 24-28 Temmuz'da "Yabancı Fenomenler Gezi" programının gerçekleştirildiğine işaret eden Azade, şöyle konuştu: "Polonya, Çin, İsviçre, Almanya, İngiltere ve Türkiye'den misafirler bölgeyi gezdi. Frigya Vadisi ile ilgili yapılan diğer önemli çalışma da sıcak hava balon uçuşlarıdır. Eskişehir Valiliğimizin desteği ve Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı ile birlikte çalışarak Frigya Vadisi'nde Gerdekkaya önünde sıcak hava balon uçuşları yapıldı. 2 ay boyunca halkımız Eskişehir ve Frig Vadimizi kuş bakışı gördü. Frig Vadisi'nin ve Yazılıkaya'nın tanıtılması için Valiliğimiz desteği ve BEBKA ile ortak çalışarak Türkçe, İngilizce il rehberi basıldı, Arapça da basım aşamasında." Yazılıkaya Mahallesi Muhtarı ve rehber Veysel Gündoğdu da 1990 yılından beri bölgenin temizliğini, korumasını ve tanıtımın yaptığını kaydetti.