‘KİLOGRAMDA MALİYET 7,5 LİRA’

İşlerinin çok durgun olduğunu dile getiren pazarcı Ahmet Argun “Maliyetlerimiz çok yüksek malı getirmek için 300 lira para harcarken şu anda bin lira harcıyoruz. Kilogramda maliyetimiz 7,5 lira. Bugün malı bedava alsak sadece maliyetimiz 7,5 liraya çıktı. Para kazanamıyoruz, pazarın en yoğun olması gereken saatlerde bile satış yapamıyoruz. Geçen yıl bu zamanlar kamyonlarla mal getiriyorduk. Şu anda 200 300 kilogram mal ile tezgah açıyoruz. Bir kilogram poşetin kilogramı 50 lira oldu. Çileğin en ucuz olması gereken dönemde çileğin kilogramı 20 lira bu fiyata olmasının sebebi ise maliyetlerin artması” şeklinde konuştu.

‘100 KİLOGRAM SATARSAK ŞÜKÜR’

Bayram sonrası işlerinin durgunlaştığını söyleyen Pazarcı Sergülen Arslanbenzer, maliyetlerin artmasından dolayı dutun kilogram fiyatının 25 lira olduğunu olması gereken fiyatın ise 15 lira olduğunu kaydetti. 30 yıldır pazarcılık yaptığını aktaran, Arslanbenzer önceki yıllara göre işlerinin çok düşük olduğunu belirtti. Önceki yıllarda kamyon kamyon mal sattıklarını dile getiren Arslanbenzer “Şimdi 50 100 kilogram mal sattığımız zaman şükür diyoruz. Eskiden 2 3 kilogram alan vatandaş yarım kilogram ancak alabiliyor. Şu anki şartlarda 100 kilogram mal satan pazarcı iyi pazarcı” diye konuştu.

‘EMEKLİYİM FİYATLARA YETİŞEMİYORUM’

Alınan tüm önlemlerin ekonomideki enflasyon artışına engelleyecek önlemler olduğunu düşünmediğini belirten Polat Öztürk, yapılan maaş zamlarının dahi enflasyon artışına engel olamayacağını kaydetti.   Para alım gücü düştüğü için paranın kağıt haline düştüğünü vurgulayan Öztürk, “Alınan tedbirler önlemler ekonomiyi düzeltmez. Alınan önlemler geçici önlemler bu yapılanlar enflasyonla mücadele değildir. Enflasyonla mücadele edilse paranın değeri yükselir, ancak o şekilde ekonomi düzelir, biz iki kişi yaşıyoruz iki emekliyiz biz emekli maaşımız ile fiyatlara yetişemiyoruz alım gücü çok düştü” dedi.

‘ŞİMDİ TORBAYLA ALIŞVERİŞ YAPIYORUZ’

Önceki yıllarda pazar arabasını doldurduğunu dile getiren Zekiye Küçük, şu anda torbalarla alışveriş yaptığını ifade etti. Alımın gücünün çok düştüğünü aktaran Küçük, Pazarda sebze ve meyve fiyatlarının çok yükseldiğine dikkat çekti.

‘EMEKLİYİM HALA ÇALIŞIYORUM’

77 yaşında pazarda günlük ücretle çalışan Emin Yıldırım emekli olduğu halde çalışmak zorunda olduğunu etti. 3 kişiye bakmak zorunda olduğunu söyleyen Yıldırım, evinin kira olduğunu emekli maaşının yetmediğini kaydetti.

Ufuk Azbay - Milli İrade