Başsavcı Yeldan, kadınlar, çocuklar, gençler ve hükümlülere yönelik hayata geçirdikleri ve geçirecekleri birçok projeyi bizlerle paylaştı.

Kadınlara yönelik hayata geçirecekleri projeler ile kadınların yargı süreci içinde kendilerini güvende hissetmelerini sağlayacaklarını belirten Başsavcı Yeldan, gençlerin bağımlılıktan uzak durması ve bağımlı gençlerin tedavisine yönelik projeleri olduğunu da aktardı.

Kadınlara yönelik hayata geçirdiğiniz ve geçireceğiniz projeleriniz nelerdir?

KADIN SORUŞTURMA MERKEZİ

Kadın Soruşturma Merkezi oluşturuyoruz. Kadınlarımızın suç mağduru olduğu durumlarda uzman eşliğinde onları destekleyecek Mağdur Hakları Birimimizin eşliğinde buradaki adli süreçler işletilecek. Onunla ilgili proje aşaması bitti, şu anda inşaat aşaması devam ediyor. Bunlar tamamlandığında adli sistemde kadınlarımız hiçbir şekilde kendini yalnız hissetmeyecek. Mutlaka bir uzmanımız kendilerine destek sağlayacak. Yönlendirme ve bilgilendirme zamanında yapılacak. Koruyucu ve önleyici tedbirlerin takibini de bu merkezimizde yapacağız. Bu konuda eğitim almış uzman savcılarımız görev alacak. Bu şekilde kadınlarımızın adalete erişimini güçlendireceğiz. Yargı süreci içinde kendilerini güven içinde hissetmelerini sağlayacağız. Bu noktada hem üniversitelerimiz bize destek veriyor, hem sivil toplum kuruluşlarımız bizimle çalışıyorlar.

ADALET İÇİN EL ELE PROJESİ

BEBKA projemiz var. Bunlardan ilki Adalet İçin El Ele projesi. 30’a yakın paydaş kurumumuz var içinde. Şehrimizdeki 3 üniversitemizin 3’ü de destek veriyor. İş dünyası, kadın hekimlerimiz, amatör spor kulüplerimiz destek veriyor. Burada amacımız suç mağduru kadınlar, suça sürüklenen çocuklar ve istismar mağduru çocukların korunması, desteklenmesi. Bunların hayat içinde yalnız bırakılmamasını amaçlıyoruz. Yetişmiş, eğitimli, sosyal sorumluluk alan tüm bireylerimiz, buradaki desteğe ihtiyaç duyan kadınlarımız ve çocuklarımıza kol kanat gerecekler, destekleyecekler. Bu projemiz örnek bir proje. Pilot olarak başladık. Dokunduğu yerler ve temas kitleleri hep beraber müşahede ettiğimizde bizim için çok kıymetli bir proje. Şu anda değerlendirme aşamasında. Bu projemize önem veriyoruz.

Ab77A498 5306 4B13 Bf63 Ab697446E75C

Çocuklara yönelik projeleriniz nelerdir? Bunlardan da bahseder misiniz?

ANAOKULU PROJESİ

Cezaevinde annelerinin yanında kalan çocuklara yönelik bir anaokulu projemiz var. İhaleleri bitti, şu anda inşaat aşamasında. Onların da eğitimden faydalanması, cezaevindeki olumsuzluklardan etkilenmemesi için şu anda bir anasınıfımız var. Bunu anaokuluna çevirip, bu şekilde onları da eğitimle oradaki güzelliklerle buluşturacağız.

ÇOCUK SORUŞTURMA MERKEZİ

Adliyemizin kendi imkanlarını geliştirecek, şu andaki genel onarım işine dahil ettiğimiz Çocuk Soruşturma Merkezi ve Bilişim Soruşturma Merkezi’miz var. Bunlarla mimarlarımız çalışıyor şu anda.

Hükümlülerin topluma kazandırılmasına yönelik projeleriniz nelerdir?

LÜLETAŞI ATÖLYESİ PROJESİ

Hükümlülerin meslek edinmelerine yönelik projelerimiz var. Bir tanesi mesela lületaşı atölyesi projemiz. Burada Eskişehir Teknik Üniversitesi ile birlikte çalışıyoruz. Bu proje de tasarımlarıyla, uygulamasıyla, biliyorsunuz lületaşı Eskişehirimizi her yerde temsil eden bir el sanatı. Burada akademisyenlerimizin desteğiyle, yeni tasarımlar, yeni uygulamalar ve yeni yöntemlerle hükümlülerin bir el sanatı becerisi kazanmasını istiyoruz. Cezaevimizde bulunan iş gücünü toplumla buluşturuyoruz. Eskişehirimize özgü hediyelik eşyaları cezaevlerimizde üreteceğiz.

EOSB İLE İŞBİRLİĞİ

Denetim altındaki kişilerin hem takibi hem topluma faydalı işler yapması ve meslek edinmeleri noktasında Organize Sanayi Bölgesi ile geliştirdiğimiz bir projemiz var. Bir protokolümüz var. Şu anda bu yükümlüler MEGEM Mesleki Eğitim Merkezi’nde eğitim alıyorlar. Bunlar iş garantili, iş bulma noktasında herhangi bir sorun yaşamadan buradaki mesleki eğitim faaliyetlerine katılarak, mesleki manada iş bulma avatanjı elde ediyorlar. Geçerli, talep edilen alanlarda teknisyen seviyesinde eğitimlere dahil edilerek, buradan aldıkları belgelerle kendi hayatlarına devam edebiliyorlar.

KUAFÖRLÜK EĞİTİMİ

Kuaförlerimizle birlikte cezaevimizde kadınlarımızın kuaförlük ve bakım ile ilgili açtığımız atölyeler var. Bu atölyelerde oradaki hükümlü kadınlar bir meslek edinip, kuaför olarak sertifika alıp tahliye edildikten sonra hayatlarına devam edecekler.

Bağımlılık çağımızda büyük bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Bu konuda projeleriniz var mı?

Ferah Bahçe

FERAH BAHÇE PROJESİ

Yine ayrı bir projemiz Ferah Bahçe projesi. Bu da bağımlı olan kişilerimizin, gençlerimizin iyileştirildiği bir proje. Yaklaşık 10 bin metrekarelik bir alanda bağımlılığa bulaşan kişilerin iyileştirildiği, tedavi edildiği, rehabilite edildiği, onların tarım ve hayvancılıkla, el sanatlarıyla uğraştığı, meslek edindiği ve doğal bir ortamda bu işlemlerin yapıldığı bir yer. Şu anda inşaat aşaması başladı. Çok kısa bir sürede Eskişehirlilerle bu projeyi buluşturacağız.

Tiyatro Ekibi

TİYATRO OYUNU SAHNELENİYOR

Tiyatro kulübümüz var kurduğumuz. Gençlere yönelik ‘Yarınlara Geç Kalmadan’ oyununu geçtiğimiz günlerde Anadolu Üniversitesi’nde gençlerle buluşturduk. Çok beğeni aldı. O oyunu şu anda cezaevlerinde hükümlülere sergileyeceğiz. Burada adliyede çalışan görevlilerimiz, mesailerinden arta kalan vakitlerinde, tiyatro ile sanat ile meşguller. Bu da hem gençlerimize hem hükümlülere yönelik başta bağımlılık olmak üzere tüm alanlarda sosyal sorumluluk mesajları vermek üzere şu anda faaliyette.

Engelli bireylere yönelik projeleriniz var mı?

ENGELLİLER İÇİN ARAÇ ÜRETİLECEK

Üniversite ve gençlerle birlikte büyüttüğümüz bir projemiz var. Bu da yaklaşık 1 yıldır üzerinde çalıştığımız bir proje. Elektrikli engelli araçlarını cezaevinde üretmeyi düşünüyoruz. Yazılım aşaması, diğer birleşenlerle beraber yapıldığı zaman hem engellilerimize hem cezaevindeki hükümlülerimizin hayata, ekonomiye, sosyal işlere katılımını sağlayan önemli bir projemiz. Burada da hem iş dünyası, hem üniversitelerimiz hem de diğer paydaşlar projeye destek veriyor.