Ülkemizin askeri tıp konusundaki en yetkin sağlık kurumlarından biri olan Eskişehir Hava Hastanesi’nin kapatılması elbette iyi olmadı.

Hava Uzay Tababeti açısından da çok değerli olan bu hastane şimdilerde poliklinik olarak hizmet veriyor.

Hava Hastanesi’nin kapatılması bir kayıptır ama konumuz şimdi o değil.

***

O hastane şimdi Yunusemre Devlet Hastanesi'nin 2 Eylül polikliniği olarak hizmet veriyor. Şehrin merkezinde oturan insanların acil durumlarda baş vurabileceği en uygun sağlık kurumu olmasına rağmen acil servisinin kapalı olması yüzünden acil hastalar 10-15 kilometre uzaklıktaki Şehir Hastanesi'ne ya da 5-6 kilometre uzaklıktaki Yunusemre Devlet Hastanesi acil servislerine gitmek zorunda kalıyorlar.

Ayrıca bu hastanelerdeki yoğunluk da malum.

Her iki hastaneye ulaşım konusunda gerekli imkanlar sağlanmış olsa da uzaklık en büyük dezavantaj.

***

Bu konuda Vişnelik Mahallesi Muhtarı Meriç Güney, bir çalışma başlatmış ve çevre mahallelerin muhtarları ile de görüşerek eski Hava Hastanesi acil servisinin yeniden açılması için harekete geçmiş.

İl Sağlık Müdürlüğü’ne de aşağıdaki dilekçeyi 27 Kasım 2023 tarihinde Meriç Güney imzasıyla yollamış.

Dilekçede istenen ise acil servisin yeniden açılması.

“Kırmızıtoprak mahallesi sınırları içinde bulunan eski Askeri Hava Hastanesi iken 18 Temmuz 2016 tarihinde kapatılmış olup, 1 ay sonrasında ise acil servis kapatılmıştır. Şu an ise halen Yunus Emre Devlet Hastanesi 2 Eylül Polikliniği olarak hizmet vermeye devam edilmektedir.

Osmangazi, Vişnelik, Arifiye, Hoşnudiye, İstiklal, Deliklitaş mahallelerinde yaklaşık 100 bin nüfus yaşamaktadır. İnsan hayatında her bir saniyenin önemini düşünerek, Şehir Hastanemizin de 15 kilometre, Yunus Emre Devlet Hastanesinin 6 kilometre mesafede olması sebebiyle bahsi geçen hastanelerimizin Acil Polikliniği yoğunluğunun azalması açısından Yunus Emre Devlet Hastanesi 2 Eylül Polikliniği Acil Servisinin açılması hususunda gereğini arz ederim.”

***

Evet Yunus Emre Devlet Hastanesine bağlı bir poliklinik olarak hizmet veren bu hastanede her türlü imkan olması lazım.

Acil servisin yeniden açılması öyle büyük bir maddi külfet de getirmez diye düşünülüyor.

İl Sağlık Müdürümüz Sayın Dr. Yaşar bildirici çalışmalarına oldukça hızlı başlamıştı.

Bakalım bu konuda ne yapacak?

Eğer vatandaşın isteğini yerine getirip acil servisin açılmasını sağlarsa hem büyük bir hizmet vermiş olur, hem de diğer hastanelerin yoğunluğunu azaltır.