ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin şiddetine değinerek, “Yol açtığı yıkıma ve insan hayatındaki kayıplara baktığımızda bu deprem sadece Suriye'yi ve Türkiye'yi değil, dünyayı etkiledi” dedi.

ABD’nin arama-kurtarma ve yardım çalışmalarını desteklemeye, ek ekipman ve kaynakları seferber etmeye devam ettiğini belirten Price, “Olağanüstü zor koşullar altında gece gündüz çalışan yardım ekiplerinin ve kurtarma görevlilerinin inanılmaz özverilerini takdir ediyoruz” dedi.

Price, “Dostumuz ve müttefikimiz olarak Türkiye'nin her adımda yanında olacağız. Suriye halkına, size de tam olarak aynı mesajı gönderiyoruz. ABD, ABD tarafından finanse edilen insani yardım ortakları aracılığıyla yardımı seferber etmeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

“ABD 150'den fazla arama-kurtarma personeli ve köpek görevlendirdi”
Price’in açıklamasının ardından ABD Dışişleri Bakanlığından Türkiye ve Suriye’ye yapılan yardımları içeren yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, “6 Şubat'ta Türkiye'nin orta kesimlerinde, Suriye sınırına yakın bir yerde 7.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi ve bunu onlarca şiddetli artçı sarsıntı izledi. Görüntüler ve hikayeler yürek burktuğu kadar her iki ülkede de can kaybı ve yıkım şok verici. Hem Türkiye'de hem de Suriye'de elimizden gelen her şeyi yapmaya kararlıyız ve bu operasyonların acil arama-kurtarma aşamasından çıkarken önümüzdeki günlerde söyleyecek daha çok şeyimiz olacak” ifadelerini kullanıldı. Açıklamada ABD’nin bugüne kadar Türkiye'deki arama-kurtarma çalışmalarına katılmak için 150'den fazla arama-kurtarma personeli ve köpek görevlendirdiği, helikopterlerin erişilmesi zor olan bölgelere ulaşılması için Türkiye'nin çalışmalarını desteklemek üzere görevlerde yer aldığı belirtildi. Ayrıca hem Türkiye'de hem de Suriye'nin kuzeybatısında sınır ötesi çalışmaları desteklemek için sahada daha geniş bir müdahale ekibinin bulunduğu belirtildi.