İl Sağlık Müdürü Bilge, EOSB'de oluşturulan Aşı Uygulama Merkezlerini ve Odunpazarı ile Tepebaşı İlçe Sağlık Müdürlüğü Aşı Uygulama Merkezlerini ziyaret etti.

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde (EOSB) oluşturulan Aşı Uygulama Merkezlerini, Odunpazarı ve Tepebaşı İlçe Sağlık Müdürlüğü Aşı Uygulama Merkezlerini ziyaret etti.

Eskişehir’de “Kökünü Kurutma Operasyonu” (VİDEO HABER) Eskişehir’de “Kökünü Kurutma Operasyonu” (VİDEO HABER)

Ziyaretlerde konuşan Bilge, aşıların ve aşılamanın önemini vurguladı. 3. doz aşı sırası gelen vatandaşların mutlaka aşılarını yaptırmaları gerektiğini vurgulayan Bilge, ‘‘Vaka sayılarının yaş dağılımı ile vefatların yaş dağılımları dikkate alındığında son 1 ay içindeki vakaların yüzde 15'i 60 yaş üzeri vatandaşlarımızdan oluşuyor dedi. Büyüklerimizi koruma zorunluluğumuz halen devam ediyor. Gençler hastalığı daha hafif geçirseler de virüsü hastalığı ağır geçirebilecek kişilere taşıyabilmekteler. Ayrıca aşıların temel koruyucu etkisi, hastaneye yatışların ve ölümlerin engellenmesindedir. Büyüklerimizi korumak için gençlerimizin tedbirlere uyması hayati önem taşımaktadır.  Kış mevsimiyle birlikte tedbirlerin sıkılaştırılması gerekmektedir. Kapalı ortamlarda daha fazla vakit geçireceğimizden dolayı Maske, mesafe, hijyen kurallarına uymalıyız. Halkımız Aşı olmayı ihmal etmemeli ve mutlaka mRNA aşısı olmuş ve üzerinden 6 ay zaman geçmiş 18 yaş ve üzeri vatandaşlarımız hatırlatma dozunu istedikleri aşı türünden yaptırabilirler.  Bunun yanında pandemiden korunmak için hala en önemli tedbirin maske, mesafe ve hijyen olduğunu belirten Bilge: ‘Covid-19 aşısı tanımlanmış olan vatandaşlarımız, Alo 182 ve Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) uygulaması üzerinden randevu alarak Aile Hekimlikleri ile tüm kamu, özel ve üniversite hastanelerinde veya kurmuş olduğumuz aşı istasyonlarına gelerek randevusuzda aşılarını yaptırabilirler’’ diye konuştu.