Vergi Usul Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin resmi ilanların gazetelerde yayınlanmasını engelleyen 15’inci maddesinde değişiklik yapıldı.

Konya Büyükşehir Belediyesi 19 Zabıta Memuru alıyor Konya Büyükşehir Belediyesi 19 Zabıta Memuru alıyor

TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin resmi ilanların gazetelerde yayınlanmasını engelleyen 15’inci maddesinde değişiklik yapıldı.

Madde ile ilan yoluyla yapılan tebligatlarda alacağın tutarına bağlı olarak yerel veya ülke genelinde yayın yapan gazetelerde ilan verilmesi uygulamasının kaldırılması ve 36 bin TL’nin altındaki bir borcun mükellefler tarafından sadece vergi dairesine ödenebileceğini, duyuruların da kurulacak olan ilgili idarenin resmi internet sitesinden yapılacağı düzenlemesi getirilirken, madde muhalefetin ve gazeteci meslek örgütlerinin tepkisi üzerine geri çekildi. 

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, TBMM’de yaptığı konuşmada Tasarruf Genelgesi’ndeki kamu kurumlarına gazete alımını yasaklayan düzenlemenin de iptal edilmesi çağrısında bulundu.  Kanun Teklifi’ndeki maddenin iptal edilmesiyle Anadolu basının sıkıntılarının ortadan kalkmadığını dile getiren Çakırözer, tasarruf genelgesiyle gazetelerin gelirlerinin kısıtlanmaya devam ettiğine dikkat çekti. Çakırözer, “Saraydan başka herkesin uyması istenen tasarruf genelgesi hâlâ yürürlükte. Bu genelgeyle kamu kurumlarının gazetelere abonelik ve ilan verme uygulamasına yasak getirilmiş durumda. Gazetelerin ilan gelirlerini yok eden genelgedeki bu hatadan da dönülmelidir” dedi.