Büyükşehir Belediyesi Çocuk Hakları Birimi çocuklar için “Üstüm Başım Toprak” isimli atölye düzenledi.  Çocuklara toprağın, suyun önemini anlatabilmek, çevre bilinci aşılamak için düzenlenen atölye Seyitgazi ilçesinin Doğançayır Mahallesi’nde gerçekleştirildi.  

Köy yaşamını 1 gün boyunca tecrübe edinen çocuklar, küçükbaş ve büyükbaş hayvanları tanıyarak, kümesten yumurta topladılar. Ayçiçek, karpuz ve şeker pancarı tarlalarını gezen çocuklar, tarımsal üretim hakkında bilgilendiler. Doğançayır Mahallesi sakinlerinden tereyağı ve yoğurt yapımını öğrendiler ve fidan dikimi yaptılar. Üstüm Başım Toprak Atölyesi’ne katılan 10-12 yaş arasındaki çocuklara, birim yetkilileri tarafından doğal yaşamın, tarım ve hayvancılığın, doğayı ve çevreyi korumanın önemi anlatıldı.

‘Babası oğluna kefil olmuyor’ ‘Babası oğluna kefil olmuyor’

Doğanın korunmasının tüm canlıların ortak yaşamı açısından çok önemli olduğunu belirten Çocuk Hakları Birimi yetkilileri, “Geleceğin büyükleri çocuklarımıza doğal yaşamı, doğa ve hayvan sevgisini, tarımsal üretimi atölyemiz ile anlatmak istedik. Burada doğa ile iç içe bir gün geçiren çocuklarımızın bilinçlenmesi ile doğa sevgisinin gelecek nesillere de aktarılmasını amaçladık.” diyerek atölyenin 28 Ağustos, 31 Ağustos ve 4 Eylül tarihlerinde süreceğini ve kayıt için velilerin Çocuk Hakları Birimi’ne ulaşabileceklerini ifade ettiler.