Nadasa bırakılan arazilerde üretimi desteklemek yüzde 75’lik hibe yapılacağı 7 Mart’ta yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile duyuruldu.

Gözden kaçırmayın

Define ararken 25'er yıl hapse mahkum oldular Define ararken 25'er yıl hapse mahkum oldular

Tarımsal işlemelere uygun olmayan ve nadasa bırakılan arazilerde üretimi desteklemek yüzde 75’lik hibe yapılacağı 7 Mart’ta yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile duyuruldu. Konu ile ilgili Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Naci Erdemli değerlendirmelerde bulundu.

7 Mart 2022 tarihinde Cumhurbaşkanlığı kararıyla tarım arazilerinin kullanımının etkinleştirilmesi için destek verileceğini belirten Erdemli “Bu destek yüzde 75 hibe olarak yapılacak. Bu hibe desteğinde nadas ayrılan tarım alanları ve işlemeli tarıma uygun olmayan alanlar öncelikli olacak. Uygun tarım yöntemleri kullanılmak üzere bitkisel üretimin artırılması ve hasat sonrası ürün işlemeye yönelik yatırım projelerinin desteklenmesi için bu usul ve esaslar belirlendi” şeklinde konuştu. Hibe desteğinin İklim değişikliği göz önüne alınarak yağlık tohum bitkileri üretimi için gerçekleştirileceğini dile getiren Erdemli, “İşlemeye uygun olmayan tarım arazilerinde katma değeri yüksek bitki türlerinin üretimini arttırmak için yapılacak. Şu an başvuru süreci net olarak açıklanmadı ama bu hibe için vatandaşların İl Tarım Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir. Vatandaşlara süreci takip etmelerini tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

(Ufuk Azbay)