1 Kasım seçimlerine neredeyse bir hafta kaldı. Elbet tempo da arttı. Adaylar seçmene ulaşabilmek ve ikna edebilmek için var güçleriyle çalışıyorlar. Günümüz teknolojisinde seçmenle yüz yüze gelmenin yanı sıra çeşitli iletişim araçlarını kullanmak da önemli. Bu konuda öncülük CHP milletvekillerinde ve adaylarında. Özellikle Gaye Usluer ve Utku Çakırözer yaygın medyayı iyi kullanmaya çalışıyorlar. Utku Çakırözer’in gazeteci kökenli olmasının bunda etkisi büyük. Hem Ankara’da hem de İstanbul’da üst düzey gazeteci olarak görev yapan Çakırözer, bu olanağını iyi kullanıyor. Adaylar yerel kanallar aracılığıyla da seçmene ulaşmaya çalışıyorlar. Gerçi şimdilerde yerel kanal diye bir şey de kalmadı. Kentimizin iki televizyonunun uyduda olması Türkiye’nin ve dünyanın her yerine ulaşmalarına da neden oluyor.

***

Seçim yaklaştıkça “seçim toto” lar da artmaya başladı. Yapılan anketlerden pek fazla bir şeyin değişeceği gözükmüyor. CHP’nin oyunu 2-3 puan arttırdığı, AKP’nin düştüğü, MHP ve HDP’nin de oylarını koruduğu görünüyor ama yine son anketlere göre MHP’nin TBMM’de dördüncü parti olacağı görülüyor. Çünkü anket sonuçlarına göre HDP’nin milletvekili sayısı, MHP’den çok olacak gibi gözüküyor.

***

Bugün programında bir değişiklik olmazsa CHP Genel Başkan Yardımcısı ve gazeteci kökenli milletvekili Enis Berberoğlu Eskişehir’e gelecek. Basın mensupları olarak sohbet edeceğiz. Konu elbette seçim ve basın özgürlüğü olacaktır. Özellikle yaygın medyanın üzerindeki baskıyı biliyoruz. Bu tür baskılar yerel medyada pek fazla yok. Pek fazla yok diyorum, çünkü olanları az da olsa biliyoruz.