10.05.2017, 09:37

Sandık güvenliği

Seçimlerde sandığın güvenliği çok önemli. Oy kullanma saati bitimine kadar pek bir şey yapılamıyor. Ancak oy verme işlemi bitip tutanaklar kağıda aktarılırken ne yapılıyorsa yapılıyor. Şimdiye kadarki yapılan seçimlerde, hep görmedik mi bu haberleri. Bu nedenle de siyasi partilerin sandıklara sahip çıkmaları gerekiyor. Sandıklardaki müşahitlerini iyi eğitip, işlemler tamamlanana kadar sandıkların başında kalmalarını sağlamaları da çok önemli. Bu konuda siyasi partiler eğitim çalışmaları yapıyorlar. Geçtiğimiz seçimde “Oy ve Ötesi” diye gönüllü bir grubun işi sıkı tutması bazı olayları engelledi. Bakın bunu internet fenomeni Fuat Avni, nasıl aktarıyor. “7 Haziran’da muhalefetin oy hırsızlığına göz yummaması ve sonuna kadar sandıkların başından ayrılmaması planlarını bozdu. Oy ve Ötesi gibi demokrasi mücadelesi veren platformlar, hilelerin önündeki en büyük engel. Sivil dayanışma çok önemli.”

***

Kimdir bu Oy ve Ötesi? Nasıl ve neden çıktılar? Elbette ki bir ihtiyaçtan doğru bu gönüllü grup. Oy pusulalarının çöplüklerden çıkması, okulların tuvaletlerinde yakılması, oy torbalarının kaybolması. Bunları hep yaşadık gördük. İşte, 30 Mart Yerel seçimlerinde İstanbul ile yola çıkan, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 6 ilde, 7 Haziran Genel Seçimleri’nde 46 ilde seçim sürecini takip eden, toplum gönüllülerinin desteğini alan Oy ve Ötesi, 1 Kasım Genel Seçimleri’ne de damgasını vuracak gibi görünüyor. “Seçim olduğu sürece varız”, “Seçim varsa oy ve ötesi de var” gibi sloganlarla yola çıkan bu grup demokrasiye de hizmet ediyor. İki yıldan kısa bir süre içerisinde azimle başarıyla sonuçlandırdıkları dört seçim sonrasında Oy ve Ötesi artık hedefi büyütmeye hazır. Oy Ötesi, 1Kasım seçimlerinde Eskişehir de dahil olmak üzere, 43 ilde, binlerce gönüllüyle Türkiye’deki sandıkların en az üçte birine dokunarak oy verme sayım süreçlerini gözlemleyecek. Oy ve Ötesi koordinasyon ekibi, gönüllülerimiz Sayesinde 7 Haziran akşamı kimsenin seçim sonuçlarından şüphe duymadığını, uygulama hatalarından caydırma konusunda son dereceli etkili olduklarını ifade ediyor gönüllülerin yarattığı farktan memnun olduklarını belirtiyorlar

. ***

Oy Ötesi gönüllüleri Eskişehir için ihtiyaç duyulan 3 bin 700 sandık gözlemcisi sayısını tamamlamak için herkesi kayıt olmaya çağırıyor. 1 Kasım seçimlerinin kesinleşmesinden itibaren eğitimlerin yanı sıra çevrimiçi platformlardaki paylaşımlarla binlerce yeni gönüllüyü arasına katmayı hedefliyor. Eğitimlerine de hız kesmeden devam ediyor. İşte bu kapsamda 25 Ekim Pazar günü Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek olan eğitim toplantısının Eskişehir için önemine değiniyorlar. Demokraside bu gibi gruplar ve sivil toplum kuruluşları olmazsa olmazdır. Oy ve Ötesi 1 Kasım seçimlerinde de üzerine düşen görevi layıkıyla yerine getirecektir.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@