Eskişehir'de 4 kişilik ekibi tarafından 4 yıl önce bir otomobil garajında geliştirilen ve 19 Nisan'da Apple'ın iOS platformu için kullanıma sunduğu "Oddmar" adlı oyun dünya genelinde oynanırken teknoloji devlerinin de ilgisini çekti.

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Teknoparkı'nda Özgür Taşkın ve Ferhat Aydoğan tarafından kurulan MobGe ekibine tek yumurta ikizleri Volkan ile Okan Yenen de dahil oldu. Daha sonra Taşkın'a ait İstanbul'daki evin garajında bir oyun tasarlamaya başlayan ekip, 4 yılın sonunda bir Viking'in hikayesini anlatan ve zorlu platform görevleri bulunan 12 dil desteğine sahip oyunu iOS platformu için kullanıma sundu.

Oddmar ile Apple'ın uygulama ve oyunlarda tasarım, inovasyon ve teknoloji alanında en iyileri seçtiği Apple Design Awards'u (Apple Tasarım Ödülleri) kazanan ilk Türk şirketinin sahibi olarak tarihe geçen 4 girişimci, Eskişehir Sanayi Odasının (ESO) da "örnek genç girişimci" ödülüne layık görüldü.

Türkiye'de 22,99 lira, yurt dışında ise 5 dolara sahip olunabilen Oddmar ile dünya üzerindeki 100 bin kullanıcıya ulaşan MobGe, şimdi de Viking hikayesini Android ve oyun konsolu kullanıcıları için geliştiriyor.

 

"EN ÇOK ABD’DE İLGİ GÖRDÜ"

 

MobGe Games'in kurucu ortaklarından Özgür Taşkın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şirketi Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nden sınıf arkadaşı Ferhat Aydoğan ile 4 yıl önce kurduğunu belirterek, daha sonra tek yumurta ikizleri Volkan ile Okan Yenen'i ekibe dahil ettiklerini söyledi.

Anadolu Halk Dansları Topluluğu, Nasreddin Hoca Festivali’ne katıldı Anadolu Halk Dansları Topluluğu, Nasreddin Hoca Festivali’ne katıldı

Şirketin kurucu ortaklarından ve yazılımcısı Ferhat Aydoğan da oyunu tasarlarken mobil cihazı son noktaya kadar zorladıklarına değinerek, mobil bir cihazda kullanabilecek maksimum görselin oyunda bulunduğunu bildirdi.

Şirketin tasarımcılarından Okan Yenen de mobil cihazlar için her gün onlarca oyunun çıktığını ifade ederek, bu oyunu diğerlerinden sıyrılması için uzun süren tasarımlar sonunda ortaya çıkarttıklarını söyledi.