Yapılan bir araştırma Eskişehirlilerin tatlı aşkının boyutlarını ortaya koydu. Bir önceki senenin aynı dönemine göre tatlı sipariş sayısının yüzde 35 arttığı Eskişehir’de, kullanıcılar 2018’in sadece ilk yarısında 140 bin porsiyon tatlı yedi.

Eskişehirliler Yemeksepeti’ndeki künefeden, kadayıfa, sütlaçtan, supangleye, waffledan, irmik helvasına, dondurmadan, aşureye binlerce çeşit tatlı sayesinde her günü tatlı dolu geçirdiler. Bir Belçika lezzeti olan waffle ise tüm bu lezzetler arasında sıyrılarak Eskişehir’in en sevdiği tatlı oldu. Waffle geçtiğimiz yıl da lider olmasına rağmen bu yıl sipariş oranını 2 kat artırmasıyla dikkat çekiyor.

Gözden kaçırmayın

Bursa Uludağ Üniversitesi 47 Öğretim Üyesi alıyor Bursa Uludağ Üniversitesi 47 Öğretim Üyesi alıyor

Eskişehirlilerin en sevdiği ikinci tatlı ise; Hatay’ın tüm ülkeye sevdirdiği geleneksel lezzetimiz künefe oldu. Bir Fransız lezzeti olan çikolatalı sufle ise zengin çeşitleriyle Eskişehirlilerin en sevdiği üçüncü tatlı.

Eskişehirlilerin tatlı tercihlerinde geleneksel tatlılara ilginin artması dikkat çekiyor. Bu geleneksel lezzetlerin başında gelen fırın sütlaç, sütlü kadayıf ve şekerpare en sevilen tatlılar arasında yer alıyor. Fırın sütlaç yüzde 20 artış ile başı çekerken; sütlü kadayıf ve şekerpare en sevilen ilk 10 tatlı arasında yer alarak Eskişehirlilerin tercihlerinde fark yaratıyor. Sütlü kadayıfın sipariş oranı bu yıl yüzde 15 artırırken şekerparenin siparişlerinde yüzde 10 artış yaşandı.