CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Eskişehir’e gerçekleştireceği ziyaret öncesinde TBMM’de söz alarak şehre sözü verilen ama yıllardır çözüme kavuşturulmayan sorunlarını hatırlattı.

 “AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan şehrimizi ziyaret edeceği için Meclis’te söz aldım ola ki unutmuşlardır diye bugüne kadar verdikleri sözleri hatırlatmak için” diyen Çakırözer, Eskişehir’deki ölüm yollarından, tarifeli uçak seferlerine, Eskişehir’de kadınların, çiftçilerin yaşadığı mağduriyetleri Meclis kürsüsünden şöyle sıralı;

‘AÖF PARALARINA EL KONULDU’
“Eskişehir’in milyonlarca lirasını Ankara gasp ediyor. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültemizin yıllık 100 milyon lira bütçesine göz göre göre el kondu. Bu paralar Eskişehir'de kalırdı; öğrenciye, hocaya, kitap yazımına harcanırdı, şehrin ekonomisine aylık en az 10 milyon lira katkı sağlardı; bu parayı da YÖK gasbetti. Ankara'daki beyler Eskişehir'in hakkını yiyor. Evet, resmen hakkımız yeniyor. Eskişehirspor'umuzun 6 milyon lirasını Spor Toto gasbediyor. Bu nedenle transfer yapamayan Anadolu yıldızımızın feryadını duyan yok. Bitmedi, Büyükşehir Belediyemizin yirmi beş yıldır ihtiyaç sahibi yurttaşlarımıza sıcak yemek çıkardığı aşevine yurttaşlarımızın bağışlarından oluşan 1 milyon 600 bin liralık hesabına Maliye Bakanlığı el koydu.

‘ÇEVRE YOLU İÇİN BİN LİRA BÜTÇE’
“ Buradan Eskişehir'e, Bursa'ya, Balıkesir'e giderken hepimiz görüyoruz, Eskişehir'imizin bir çevre yoluna ihtiyacı var. Şehrin ortasından geçen Ankara-Eskişehir kara yolu trafik yükünü karşılamıyor. Bakanı, başbakanı, iktidar yöneticileri hep söz vermiş ama yatırım programına kaç lira koymuşsunuz bu yolu yapmak için sadece bin lira. Ayıptır, günahtır.  Seçim zamanı "Sarıcakaya yolunu, Mihalıççık yolunu, Alpu yolunu bu yıl bitiriyoruz." Diye sözler verildi. Hani nerede o yollar? Milim milim ilerliyor göstermelik iş makineleri. Mihalıççık'ı bıraktık, Alpu'ya varması onlarca yıl alacak bu kaplumbağa hızıyla. Seyitgazi-Kırka-Afyon yolumuzun halkın arasında adı ölüm yolu oldu! Son on bir yılda 815 kaza oldu, 1.362 yurttaşımız yaralandı, 29 kişi ailesinden, sevdiklerinden koparıldı. En son bu yıl hayatlarını kaybeden Ferhat Kunak'ın, Hayri Arslangiray'ın ailelerinin feryadını bu iktidardan duyan bile yok. Planda, programda yolun adı dahi geçmiyor.

‘TARİFELİ UÇAK SEFERİ YOK’
On yıllardır kullanımda olan üniversite havaalanımızın adını değiştirdiniz, merhum Hasan Polatkan'ın ismini yaşatıyoruz artık ama havaalanı boş! Cumhurbaşkanının uçağı inecek, o kadar, kendi bayrağımız Türk Havayolları yıllardır tarifeli sefer koymuyor. Allah razı olsun, Emirdağlı gurbetçilerimiz var da yaz aylarında charter seferleri yapılabiliyor ama Eskişehirliler oradan İzmir'e, Diyarbakır'a, Samsun'a, Brüksel'e uçmak istiyor.  Han ilçemizde yıllardır Emniyet lojmanı yok. Orada görev yapmakta olan 25 personel her gün Afyon'a ya da Eskişehir'e, 100 kilometre yol gidiyor, geliyor. CHP'li Başkan "Arsasını hazırladım." diyor, kimse gidip lojmanı yapmıyor. Yazık değil mi bu polislere? Eskişehir'de çiftçimiz dertli. Muttalip'te, Fevzi Çakmak'ta, Cumhuriyet'te, Osmaniye'de kullanmadıkları suya bile para ödetiliyor çiftçilere. Alpu, Bozan, Çardakbaşı, Yeşildon'a... verimli Alpu Ova'mız tren raylarına kurban gitmesin." diyor çiftçiler.  21 ilde tohum desteği verdiğiniz, Eskişehir çiftçisi kapsam dışı. IPARD desteklerinde Eskişehir yine yok.

‘KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİNDE ADIM ATILMADI’
Binlerce Eskişehirli kentsel dönüşüm projelerini bekliyor. Gündoğdu'da, Karapınar'da, Küçük Sanayi Sitesi'nde yetki Çevre Bakanlığında, TOKİ'de; adım atılmıyor, belediyelerimize de adım attırılmıyor.  Eskişehir'de kadınlar endişeli değerli arkadaşlarım, "İstanbul Sözleşmesi'nden çıkınca bizi kim, nasıl koruyacak?" diye soruyorlar. İşte, Öznur Sazlar, kendisini 16 yerinden bıçaklayan saldırgan iki yıl yattı, tahliye edildi. Ayşe Tuba Arslan'ı satırla öldüren katiline ceza indirimi verildi. Çakırözer, Eskişehir’e sözü verilen ama yapılmayan yatırımlarının kendi iktidarları döneminde yapacaklarının sözünü vererek, “Sayın Erdoğan artık sözler vermesin. Çünkü Eskişehiriler kanmıyor, inanmıyor. Artık çok az kaldı, Allah'ın izniyle ve milletimizin iradesiyle Millet İttifakı olarak biz, Eskişehir'imizin de Türkiye'mizin de sorunlarını birer birer çözeceğiz” açıklamasında bulundu.