Tabip Odası ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sen. üyeleri Tıp Fakültesi önünde bir araya gelerek emeklerinin karşılığını alamadıklarını dile getirdi.

Türk-Alman Üniversitesi 3 Öğretim Üyesi alıyor Türk-Alman Üniversitesi 3 Öğretim Üyesi alıyor

Sağlık çalışanları kentte gerçekleştirdikleri eylemlerine devam ediyor. Tabip Odası ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası şubesi üyeleri Tıp Fakültesi Mermer Salon önünde bir araya gelerek sorunlarını ve emeklerinin karşılığını alamadıklarını dile getirdi.

Grup adına basın açıklamasını Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Neşe Yılmaz yaptı.  Enflasyonun gerçekte yüzde 50’nin üzerine çıktığını belirten Yılmaz, açık sınırının 4 bin 13 lira yoksulluk sınırının ise 13 bin 73 lira olduğu şartlarda hekimler olarak geçinemediklerini dile getirdi. Emeklerinin yok sayıldığını ifade eden Yılmaz “15 Aralık’ta yaptığımız görev bırakma bir uyarıydı. Emeğimizin değersizleşmesini kabul etmiyoruz. Bugün gelinen nokta sağlık alanın çöküşüdür” diye konuştu. Çalışma şartlarının her geçen gün kötüleştiğini ve buna bağlı olarak sağlık çalışanlarına uygulanan şiddetin arttığını vurgulayan Yılmaz, “Antep’te bir hekim arkadaşımız uğradığı şiddet sonucunda kafa tramvayı geçirdi” şeklinde konuştu. Covid 19’un meslek hastalığı olarak kabul edilmesi gerektiğini söyleyen Yılmaz, “Sorun bizim emeğimizin karşılığını aramamız değil, emeğimizin karşılığının verilmemesidir” ifadelerini kullandı. Toplumun her kesiminden yükselen ‘Geçinemiyoruz’ seslerini artık iktidarın duymak zorunda olduğunun altını çizen Yılmaz, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: “Sunulan, tasarıdan geri bir düzenlemeyi asla kabul etmeyeceğiz, emeğimizden gelen gücü kullanmaktan kaçınmayacağız. Tekrar hatırlatıyoruz. Ekonomi ve özlük haklarımızla ilgili yasa tasarısının bir an önce meclise sunulmasını istiyoruz.” Ücretlerine yapılacak zammın gerçek enflasyonun üzerinde olması gerektiğini dile getiren Yılmaz, “Şiddeti önleme yasasının bir an önce hayata geçmesini istiyoruz. Taleplerimiz yerine gelinceye kadar mücadelemiz devam edecek” dedi.