Otogarda bugünlerde durgunluk yaşanıyor. Otobüs firmalarının umudu ise sömestr tatilinde yoğunluk ve hareketliğin yaşanması.

Otobüs firması yetkilisi Ramiz Balkar, Sömestr tatilinde bir yoğunluk yaşanmasını beklediklerini ifade etti. Şu andaki bilet fiyatlarını sıralayan Balkar, İstanbul’a 150 liraya, Ankara’ya 69 liraya, Afyonkarahisar’a 69 liraya, Bursa’ya 69 liraya, İzmir’e 190 liraya yolcu taşıdıklarını söyledi. Kış sezonunda çok zor bir süreç yaşadıklarına dikkat çeken Balkar, “Fiyatları çok fazla artırabilecek durum yok, talep de yok. Mazot fiyatlarının artmasıyla masraflar 2’ye katlandı. Kışın sektör kendini zor görüyor. Zarar etmediğimiz zaman şükür ediyoruz. Son dönemde fiyatlara yüzde 10 gibi bir zam geldi. Fiyatlarda büyük bir değişiklik yok.” şeklinde konuştu.

Fırsatçılık ve korsan firmalarla sıkıntı yaşadıklarını dile getiren Balkar, “Bizim fiyatlarımızı ulaştırma bakanlığı belirliyor. Bizim kendi kafamıza göre zam yapacak bir durumumuz yok. Vatandaşlarda fırsatçılık yaptığımız yönünde algı oluşuyor. Böyle bir durum yok. Bakanlık Kilometreye fiyatları belirleniyor. Fırsatçı firmalar, korsancılar, yoğunluk olduğu zaman iki katına fiyat yapıyor. Bu şekilde denetimlerin yetersiz olduğu durumlar yaşanıyor. Ancak şikâyet olursa müdahale yapılıyor. Sektör perişan durumda sektörün kaderi bu, sahipsiz bir sektör içerisinde çalışıyoruz” dedi.