Lifebursa.com'un YouTube kanalı üzerinden canlı olarak yayınlanan "Kampa Bakış" programına telefon bağlantısı ile katılan Eskişehirspor Kulübü Başkanı Mehmet Şimşek, Adnan Batır ve Cemal Ekentok'un sorularını yanıtladı.

Puan hesapları yapıyorlar Puan hesapları yapıyorlar

Bursaspor ve Eskişehirspor arasında oynanması planlanan hazırlık maçı ve iki camianın aynı kaderi paylaşması üzerine açıklamalarda bulunan Mehmet Şimşek şu ifadeleri kullandı.

"Bursaspor ve Eskişehirspor iki köklü ve büyük bir camia aynı zamanda sosyal medyayı da çok etkin bir şekilde kullanıyorlar. Sosyal medya üzerinden bir taraftarımız Bursaspor ile bir sezon açılış oynamamızı istedi ve bu tweeti de güzel bir etkileşim aldı. Bursa'dan dostumuz olan Hakan
Dinçtürk bize ulaştı ve iki komşu şehrin yapacağı maçın çok güzel olacağını bize söyledi. Daha sonra Bursaspor yönetiminden Enes Can Demir ile görüşmelere başladık. Biz Eskişehirspor olarak bütün hazırlıklarımızı yaptık. Bursaspor tarafında ise 27 Ağustos'ta bir takıma daha önceden hazırlık maçı sözü verilmiş o programa göre bir tarih ayarlayabilirsek Eskişehirspor ve Bursaspor bir hazırlık maçı yapacak ve bu maçın da çok güzel olacağına eminim.

Süper Lig değil İstanbul Ligi
Oynanacak maçın tarihi tamamen Bursaspor yönetimi ile alakalı, biz Bursaspor yönetimine bu maç için tamamen hazır olduğumuzu ve bu maçı oynamaktan onu ve şeref duyacağımızı ilettik. Geriye sadece Bursaspor yönetiminin tarih ayarlaması kaldı. Biz Eskişehirspor olarak bu maçta iki komşu şehrin taraftarlarının stadyumu yarı yarıya bir şekilde kullanmasını istiyoruz. Biliyorsunuz Süper Lig artık Süper Lig olmaktan çıktı ve İstanbul Ligi haline geldi. Süper Lig'in marka değeri bitti diyorlar, marka değeri biter tabii kendi stadyumu olmayan takımlar Süper Lig'e çıktılar, bakın taraftarlarından bahsetmiyorum bile daha kendi stadyumları yok. Taraftarın olmadığı hiçbir yerde de marka değeri olmaz, yayın değeri olmaz. Bursaspor gibi Eskişehirspor gibi köklü camiaları zamanında denetlemediler ve bunun sonucunda da biz de bu hale geldik. Şu an biz sizi takip ediyoruz üzülüyoruz, Bursaspor taraftarı bizi takip ediyor durumumuza üzülüyorlar. Bursaspor, Eskişehirspor, Sakaryaspor, Kocaelispor gibi camiaların Süper Lig'de olması gerekiyor. Bu takımlar Süper Lig'de olacak ki görsel şov olacak, marka değeri yükselecek.

Bizim durumumuza düşmeyin
Biz Eskişehirspor olarak Bursaspor'u yakından takip ediyoruz, şu an Bursaspor bizim 5 sene önce yaşadığımız şeyleri yaşıyor. Biz 3 sene önce stadyuma gelen taraftarlarımızın sahaya attıkları 5-10 liralarla deplasmana gider hale düşmüştük. Çok şükür şimdi yönetilebilir bir hale gelmeye başladık. İnşallah bizim durumumuza düşmezsiniz çünkü biz kötü yönetimler yüzünden şehrin desteğini kaybettik. Siz İnşallah bizim yaşadıklarımızı yaşamazsınız ama sanki hafif hafif bizim yaşadıklarımızı yaşıyorsunuz ve inanın biz bu duruma çok üzülüyoruz.

 5 senedir transfer tahtamız kapalı
Eskişehirspor olarak bizim 300 Milyon TL borcumuz var ama futbol ailesine olan borcumuz 120 Milyon TL. Bu borçların içerisinde eski yöneticiler ve esnafın alacakları da var. Bizim 5 senedir transfer tahtamız kapalı ve biz 5 senedir düzenli bir şekilde borç ödediğimiz için futbol camiasına çok borcumuz kalmadı. Şehirden destek bulamadığımız için transfer tahtamız hala kapalı ve açamıyoruz.

Sadece biz -3 puan cezası yedik
Biz kötü yönetimleri eleştirmek için ilk iş bir kitapçık yaptık ve kime borcumuz varsa bunu bütün şehrin bilmesini istedik. Biz bunu iyi niyetle yaptık bunun sayesinde de şehir bize o güveni duydu ama bunun da zararlarını gördük. Mesela geçen sene Türkiye'de sadece biz -3 puan cezası yedik. Çünkü o bahsettiğimiz İstanbul takımları çok borcu olmasına rağmen bir şekilde kulüp lisansı alabiliyorlar, transfer tahtalarını açabiliyorlar ama bizim her şeyimiz şeffaf ve aleni bir şekilde ortada olduğu için her sene -3 yiyoruz. Birde şehir takımlarında özellikle taraftarlarımızın çok borcumuz var cümlesini kesinlikle unutması lazım çünkü şehrin ileri gelenleri ya da iş adamları burası dipsiz kuyuya dönmüş ya da eski yönetimler paraları götürmüş düşüncesiyle destek azalıyor. Biz bunları daha önceden çok yaşadık, biz 5 sene boyunca ilk defa bu sene nefes almaya başladık. Çok şeffaf olup her şeyi anlatmanın da futbolda zararları oluyor.

Türk futbolunun bizlere ihtiyacı var
Benim şahsi görüşüm futbolda adalet herkese eşit bir şekilde yansımıyor çünkü İstanbul semt takımlarını hep zenginler almaya başladı ve bu futbol camiası artık bu saatten sonra güçler ve para savaşına döner. Bizim gibi şehir takımları ve bu şehir takımlarına gönül vermiş insanlar ezilir bence ve endüstriyel futbola yeniliriz. İşte biz bu sisteme bozuk düzen diyoruz ve 1965'ten bu yana bozuk düzene kafa tutuyoruz. İnşallah bundan sonra Bursaspor ve Eskişehirspor yükselir çünkü Türk futbolu bir yerlere gelmek istiyorsa Eskişehirspor ve Bursaspor'a ihtiyacı var.
Biz Bursaspor'dan haber bekliyoruz İnşallah karnaval ortamında bir maç oynayacağız ve herkese ibret olacak. Bursaspor'a başarılar diliyoruz, gönlümüz sizinle."