Batuhan Abacı'nın arkadaş kurşunu ile ölümü, Eskişehirlileri yasa boğarken, bireysel silahlanma meselesini de yeniden üke gündemine getirdi.

Eskişehir iş dünyasının tanınan ailelerinden Abacı ailesinin 26 yaşındaki oğlu Batuhan Abacı'nın arkadaş kurşunu ile ölümü, Eskişehirlileri yasa boğarken, bireysel silahlanma meselesini de yeniden üke gündemine getirdi.  CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer,konuşyu TBMM gündemine taşıyarak, "Türkiye’nin döt bir yanında her yıl yüzlerce yurttaşımız bireysel silahlanma nedeniyle yaşamdan koparılıyor. Sadece 2020 yılında 3 bin 682 silahlı olayda 2 bin 40 kişi öldü, 3 bin 688 kişi yaralandı. Silahın şakası yok! Evdeki, arabadaki beldeki silah öldürür. Milletin vekilleri olarak bireysel silahlanmadaki bu kontrolsüz gidişe dur demeliyiz” çağrısında bulundu. Çakırözer, bireysel silahlanmada hızlı artışın önüne geçilmesi ve boyutlarının arıştırılması için Meclis’te komisyon kurulmasını da istedi.

Osmangazi Üniversitesinde İKAF’23 toplantısı gerçekleştirildi Osmangazi Üniversitesinde İKAF’23 toplantısı gerçekleştirildi

20 MİLYON SİLAH VAR!
Bireysel silahlanmadaki hızlı artışın önüne geçilmesi ve bireysel silahlanmanın yarattığı sonuçların araştırılması için TBMM’de bir araştırma komisyonu kurulmasını da isteyen Çakırözer, şöyle konuştu:

“Türkiye’de yüzde 80’i ruhsatsız olmak üzere 20 milyonunun üzerinde silah olduğu bilinmekte. Umut Vakfı raporuna göre, sadece 2020 yılında meydana gelen 3 bin 682 silahlı olayda 2 bin 40 kişi öldü, 3 bin 688 kişi yaralandı. Silahın şakası yok! Evdeki, arabadaki beldeki silah öldürür. Milletin vekilleri olarak bireysel silahlanmadaki bu kontrolsüz gidişe dur demeliyiz. Silahlanmayı zorlaştırıcı yasal düzenlemeleri bir an önce hayata geçirmeli, mevcut denetim mekanizmalarını mutlaka işler hâle getirmeliyiz.