Kristal İş Sendikası Şube Başkanı Erdal Akyazı, Atışkan Alçı işçilerinin grevinde 100. günü doldururken, Çimse İş Sendikası’nın grevlerini kırmaya çalıştığını iddia etti.

Cemaat Hal Camii'nin yıkılmasını istemiyor (VİDEO HABER) Cemaat Hal Camii'nin yıkılmasını istemiyor (VİDEO HABER)

(Ufuk Azbay) Grev süresinde Atışkan Alçı çalışanlarına Kristal İş Sendikası olarak 822 bin TL ve bazı arkadaşlarının elektrik faturalarını ödeyerek destek olduklarını dile getiren Akyazı, bu süreçte ödedikleri paranın kişi başına 2 bin 500 TL’ye tekabül ettiğini belirtti. Bundan sonraki süreçte de kış geldiği için sendika olarak kişi başına 5 bin lira vereceklerini, askıda fatura etkinliği ile çalışma arkadaşlarının elektrik faturalarını ödemeye devam edeceklerini aktaran Akyazı, kendilerinin hiçbir zaman aidat sendikacılığı yapmadıklarını kendileri destekleyen çalışanların bütün haklarını sonuna kadar koruyacaklarını kaydetti. Atışkan Alçı işverenin arkadaşlarının haklarını vermemeye devam ettiğini vurgulayan Akyazı, “Arkadaşlarımızı kışın zorlu şartlarına aç ve açıkta bırakma isterken Eskişehir ekonomisine de zarar vermektedir. İşveren bölgemizde sarı sendika olarak bilinen Çimse İş sendikasını davet etmiş işçiyi bölmeye çalışmış fakat başarılı olamayınca işverenin talimatı ile işyerindeki fabrika müdürü hariç bütün işletmedeki beyaz yakayı üye yapıp grevimizi kırmaya ve üretim yapmaya amaçlanmıştır” dedi. İşverene seslenen Akyazı, Bu grevin Kristal iş sendikası ile masaya oturak çözüleceğinin altını çizdi.

‘ANLAŞILABİLİR BİR YANI YOK’

Çimse İş Sendikası yetkililerini de uyaran Akyazı, sendikal rekabeti anlayabileceğini işverenin çağrısı ile grev sürdüren bir işyerinde işverenin desteği ile grev kırmaya çalışmanın anlaşılabilecek bir yanı olamadığını söyledi. Çimse İş’in tutumun sendika adına ihanet olduğuna dikkat çeken Akyazı Kristal İş’in konfederasyonu olan Türk İş’in gereğini yapacağını umduğunu belirtti. Çalışmakta oldukları işyerinde Kristal İş ile bu yola çıktıklarını söyleyen Atışkan Alçı işçisi İsmail Saraç “Bu yolu Kristal İş ile devam edip Kristal İş ile bitireceğiz. Başka bir sendika ile içeri girip çalışmayı düşünmüyoruz. Herhangi bir baskıya boyun eğmeyeceğiz. Bugün grevimizde 100’üncü günümüz, yeri geldiğinde bir 100 gün daha bekleriz. Sonuna kadar Kristal İş diyoruz” sözlerini kaydetti.