Odunpazarı ilçesine bağlı Kanlıpınar mahallesinde bulunan Şehr-i Derya parkında, şuursuzca atılan çöplerin toplanmaması ve alanın bakımsız olması karşısında çaresiz kalan bazı vatandaşlar, evlerinden getirdikleri süpürge ve küreklerle temizlik yaptılar.

Piknik alanında, çevrenin bakımsız olması ve alanın her tarafına şuursuzca atılan çöplerin olması piknik yapmaya gelen ailelere pes dedirtti. Bazı piknik yapan aileler kötü manzaradan kurtulmak için kendi süpürge ve küreklerini getirerek temizlik yaptıklarını ifade etti. Aileler, alanın bakımsız olması, otların insan boyuna yaklaştığını, her tarafın çöp içinde olduğunu belirtirken, sulama kanalarında çocuklar için güvenlikli olmadığını, korumalık yapılması gerektiğini belirterek yetkililere çağrıda bulunuldu.

“SAĞLIKLI BİR ORTAM İSTİYORUZ”

Çevre vatandaşlardan Zeynep Yakar, piknik alanındaki otların insan boyunu geçmeye yakın olduğunu belirtti. Yakar, alanın aydınlatmasının güneş enerjili olduğunu, buna rağmen aydınlatmaların bakıma ihtiyaç duyduğunu anlatarak, ”Kanlı gölet, sanırım diğer adı Şehr-i Derya piknik alanındayız. Ama geldik gördük. Buranın ilk yapıldığı zamanları hatırlıyorum. Çok temiz düzenli ailelerin geldiği bir yerdi. Fakat şu an yine çevremizde sıcaklıktan dolayı çok sayıda piknikçi var. Fakat etraf o berbat ki oturup piknik yapılacak yerden çıkmış. Biz kendi süpürge ve küreğimizi getirdik temizlik yaptık en azında kendi etrafımızı temizledik. Çünkü otlar uzamış. Kanalın içi, olduğu gibi çöp dolu temizlenmesi gerek. Kanal sularında çöp var. Fakat insanlarımız da bu konuda duyarsız. Ben sadece yetkililere değil insanlarımıza da kızıyorum. Olduğu gibi her yer çöp dolu. Çocuklar kanala girebilir, düşebilir. Etrafına herhangi bir koruma yok ama otlar zaten bir insan boyu kadar uzamış. Çöplerin ve otların mutlaka temizlenmesi gerekiyor. Çeşmelerin içi dâhil çöp dolu. Çok sağlıksız bir ortam var. Daha önce gelip çok beğenip çok hoşumuza gitmişti ailecek gelmiştik. Çok beğenerek geldiğimiz yerde hayal kırıklığına uğradık. Ve maalesef sıcaklıktan dolayı herkes akşamüstü geldi. Akşamüstü olmasına rağmen ve buranın bildiğim kadarıyla güneş enerjisiyle çalışıyor lambaları. Şu an bazı lambalar doğru düzgün yanmıyor. Herkes kendi imkânlarıyla aydınlatmaya çalışıyor. Dolayısıyla göremedikleri için de sanırım çöplerini hep oldukları yere bırakmışlar. Buna da bir çözüm bulunması gerekiyor. Artık buranın sorumlu olan belediyemi yoksa DSİ mi hangisi bilmiyorum ama sorumlu olan kimse lütfen artık ilgilensin. Çünkü insanların dışarıda yemek yeme gibi bir lüksleri yok artık. Ellerinden geldiği kadar alıp buraya gelip bir şeyleri pişirip yemeye çalışıyorlar. Veya en azından serinlemeye çalışıyorlar. Bunları mutlaka göz önüne alınır bir an önce bu eksikliklerin giderilmesini diliyorum” dedi.

“SORUMLULAR GELSİN GÖRSÜN"

Bir başka piknik sever olan emekli astsubay Süleyman Bala, 'Böyle sorumsuzluk olmaz' diyerek yetkilerden hizmet beklediklerini anlattı. Bala, piknik alanlarına daha çok önem verilmesi gerektiğini ifade ederek yetkililere çağrıda bulunarak şu ifadeleri kullandı; "Bu alandan sorumlu kim ise gelip görsün acaba kendisi ailesiyle bu alanda vakit geçirmek ister mi? Burası Eskişehir’deki üç piknik alanından bir tanesi. Nereye gidecek bu insanlar? Nerede piknik yapacaklar? Yapamıyorlarsa yönetemiyorlarsa yapmasınlar kardeşim. Yapacak adamlar gelsin yapsın. Buradan yetkililere sesleniyorum insanların sosyal alanından sorumlu olan sizlersiniz, denetlemesi gereken sizlersiniz, sizden beklentimiz hizmet. Piknik alanlarının derhal temizlenmesi ve bakım yapılmasını talep ediyorum.”

DSİ’NİN SORUMLULUĞUNA GEÇTİ

Tte yandan Odunpazarı Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Kanlıpınar Göleti de denilen Şehri Derya Piknik Alanı, Devlet Su İşleri (DSİ) 3. Bölge Müdürlüğü’nün 11.07.2017 tarih ve 78865845-000-471615 sayılı yazıları ile Odunpazarı Belediyesi’nin sorumluluğundan alınmıştır. O tarihten itibaren de Şehri Derya Piknik Alanı DSİ’nin, sorumluluğuna geçmiştir. Üstelik defalarca yaptığımız açıklamalarda piknik alanının Belediyemiz yetkisinden alınmasının doğru olmadığını ve bu durumun Eskişehirli hemşehrimizin zararına olacağını vurgulayarak, yetkilileri uyardık” denildi. (İHA-HM)

Editör: Seyfi Altındal