Son günlerde döviz fiyatlarındaki artış ve akaryakıta gelen zamlar Pazar tezgahlarını nasıl yansıdı, Bir pazar arabası ne kadara doluyor?

Son günlerde döviz fiyatlarındaki artış ve akaryakıta gelen zamlar Pazar tezgahlarını nasıl yansıdı, Bir pazar arabası ne kadara doluyor? Vatandaşların (Çarpa) ismini taktıkları Çarşamba pazarında meyve sebzeler ne kadardan alıcı buluyor?

0A2805FC-D60E-43CB-A7CA-1D5C7ABBE836

Pazarda yaptığımız araştırmaya göre tezgahlarda fiyatı en pahalı ürünlerin başında kestane ve mantar geliyor. Kestanenin kilogram fiyatı 30 lira ila 45 lira arasında değişirken. Kültür mantarının fiyatı ise 15 lira civarında. Vatandaşların diğer tercihi olan kestane mantarının ise kilogram fiyatı ise 20 lira.

0D918D9E-18E2-4763-B080-9F8C1DCC0127

‘En ucuz Kestane 50 lira olacak’
Kestane fiyatlarının dolar fiyatı gibi hareketli olduğunu dile getiren Kestane satıcısı Salim Bozkuş yeni
yılla birlikte en ucuz kestanenin 50 lira olacağını iddia etti.

Özellikle vatandaşların unlu mamullerin yapımında sıkça kullandığı haşhaşın Kilogram fiyatı ise 50 lira ila 60 arasında değişiyor.

Abdullah Gül Üniversitesi 2 Öğretim görevlisi alıyor Abdullah Gül Üniversitesi 2 Öğretim görevlisi alıyor

9399AB49-C713-4385-8208-C48A773A734E

Sofraların vazgeçilmezlerinden olan salata için yeşillikleri fiyatları ise pazarın en uygun fiyata sahip ürünler olarak karşımıza çıkıyor. Taze soğan, marul, tere, roka gibi ürünlerin fiyatı ise 1. 5 lira ile 2 lira arasında değişiyor. Bunların yanı sıra karnabaharın adeti ise 4 ila 5 lira arasında değişiyor.

Pazarın diğer pahalı ürünleri olan taze fasulye ve kırmızı biberin kilogram fiyatı ise 14 lira iken patlıcan kilogram fiyatı 7 lira. Kış mevsimin en çok tercih edilen pırasanın kilogram fiyatı ise 4-5 lira arasında değişiklik gösteriyor.

Birçok yemekte kullanılan soğanın kilogram fiyatı 2.5 lira iken patatesin kilogram fiyatı 5 lira. Kış mevsiminde en çok tercih edilen Portakalın ve mandalinanın fiyatı 5-6 lira arasındayken, elma çeşitlerinin ortalama fiyatı 3 lira.

Pazarda vatandaşın cebinden en az 150 lira çıkıyor!
Peki vatandaşlar bir pazar arabasını kaç liraya doldurabiliyor? Yaptığımız minik araştırmaya göre en asgari ihtiyaçları karşılamak için vatandaş cebinde çıkan miktar ise 150 ila 200 lira arasında. Fiyatları sorduğumuzda her geçen gün giderlerinin arttığını ama fiyatlara çok fazla yansıtmadıklarını dile getiren Pazarcı esnafı vatandaşların semt pazarlarını tercih etmesi gerektiğini ve marketlere göre fiyatların uygun olduğunu dile getirdi.

Vatandaşların geneli ise fiyatları yüksek olduğunu fiyata önceden kilogramlarca alığımız sebze ve meyveyi ancak 1 kilogram ya da yarım kilogram olarak alabildiklerini belirtti.