Çiftçiler ve Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan, pancar alım fiyatının düşük olduğunu dile getirmek için açıklamalarda bulundu.

Sanayi Odası'ndan Türkiye çapında büyük başarı Sanayi Odası'ndan Türkiye çapında büyük başarı

Pancar üretimi yapan çiftçiler ve Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan, ziraat odası önünde bir araya gelerek pancar alım fiyatının düşük olduğunu dile getirmek için açıklamalarda bulundu.

Çiftçiler, maliyetlerinin yüksekliğinden dolayı dert yandı ve pancar alım fiyatına güncelleme yapılması talep etti. Açıklanan şeker pancarı alım fiyatını yeterli bulmadığını dile getiren Mehmet Ali Törü “ Maliyetlerimizin yüksek olmasından dolayı bu fiyata bir iyileştirme yapılmasını istiyoruz. Yetkilere talebimiz ulaşsın” şeklinde konuştu. Üretim şartlarının çok ağırlaştığını ifade eden üretici Ruhşen Ak “Ekonomik  açıdan şartlarımız çok ağırlaştı. Fiyat yükselmesini istiyoruz. Fiyatta daha iyi seviye gelmesiyle ekimizi yapmak istiyoruz” diye konuştu. 30 yıldır pancar üretimi yaptığını aktaran üretici Ali Aksoy, “16 yaşımdan beri pancar ekiyorum. İlk defa bu kadar zor duruma düştük. Fiyattan memnun değiliz tekrar güncellenmesini istiyoruz” dedi. 53 yıldır pancar ekimi yaptığına dikkat çeken İhsan Çiftçibaşı, pancar alım fiyatının beklentilerinin altında olduğunu ve bir anca fiyatta güncelleme yapılması gerektiği vurguladı. Pancar alım fiyatının yetersiz olduğunun altını çizen Hasan Kale, bu şartlarda ekim yapmalarının çok zor olacağını ve alım fiyatının biraz daha artırılmasını gerektiğini savundu. Maliyetlerinin çok artığına vurgu yapan Kale, “Mazotun gübrenin fiyatı arttı bu fiyat yeterli değil böyle olursa ekmeyeceğiz” ifadelerini kullandı. Alım fiyatının en az 1 lira 20 olması gerektiğini daha önce de söylediklerini aktaran Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan, “Üreticinin bu fiyatta pancarı ekmeme yönünde düşüncesi var. Üretici mısır gibi alternatif ürünlere yönelecektir. Pancardan vazgeçmememiz lazım, bunu hepimiz biliyoruz. Üreticimizin beklentisi bir fark daha verilmesi. Biz toplantılarda söylemiştik 1 lira 20 kuruşun altına düşmemeli demiştik. Mazota ve elektriğe gelen zam üreticiye fazla bir şekilde yansıyacağı belli.  En büyük sıkıntı, giderlerin fazla olması. Bu fark bir an önce verilmeli, pancar da destek verilen ürünlerin içerisine girmeli. 2022 yılı bereketli olacak, iyileştirmeler hemen yapılmalı ki üretici de memnun olsun” sözlerini kaydetti.

(Ufuk Azbay)