Odunpazarı Belediyesi, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Derneği öncülünde; Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Tepebaşı Belediyesi, Eskişehir Alevi Dernekleri Platformu, Eskişehir Emek ve Demokrasi Güçleri ile birlikte 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta katledilen 33 aydın ve sanatçıyı anmak için bir dizi etkinlik düzenliyor.

Eskişehir DAK ekibinden Marmaris yangınına destek (VİDEO HABER) Eskişehir DAK ekibinden Marmaris yangınına destek (VİDEO HABER)

2 Temmuz 2020 Perşembe gün boyu devam edecek anma programı, 12.30’da Atatürk Anıtına çelenk bırakılması ile başlayacak. 27 yıl önce 33 kişinin hayatını kaybettiği katliam, saat 18.00’de Pir Sultan Abdal Parkı’ndan Cemevi’nde kadar yapılacak yürüyüş ile bir kez daha lanetlenecek. Sosyal mesafe kurallarına uygun olarak gerçekleştirilecek anma programı, yürüyüşün hemen ardından Cemevi’nde gerçekleştirilecek Seyit İbrahim Erenler müzik dinletisi ve şiir dinletileri ile devam edecek. Dinletilerin ardından anma programını düzenleyen kurum ve kuruluşlar Cemevi önünde basın açıklaması yapacak. Öte yandan Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Şube Başkanı Sevgi Akmen ve Atatürkçü Düşünce Derneği Şube Başkan Yardımcısı Cihan Taşar Madımak Katliamı nedeniyle anma mesajı yayınladı.

‘HUKUKİ SÜRECİ ETKİSİZLEŞTİRİLDİ’

Başkan Ataç, mesajında Sivas’ta 2 Temmuz 1993 tarihinde yaşanan Madımak Katliamı, Cumhuriyet tarihimizin en karanlık günlerinden biridir. Cumhuriyetimizi, geleceğimizi, insanlığı aydınlatan çok değerli isimleri yitirdiğimiz bu korkunç olay, sadece ülkemizin değil insanlık tarihinin de utanç sayfaları arasında yerini aldı. Laikliğe, aydınlanmaya, insana düşman; karanlık beyinlerin Türkiye tarihine kara bir leke olarak geçen orta çağ katliamının hukuki süreci de ne yazık ki, zamana yayılarak etkisizleştirildi. Madımak'ta yaşananlar ülkemizin ortak acısı olarak ilk günkü tazeliği ile hafızalarımızdaki yerini her zaman koruyacak. Sivas Katliamı'nda yaşamını yitiren tüm canları rahmet ile anıyor, benzer olayların yaşanmaması, toplumumuzun farklılıklarından dolayı çatışmalara uğramaması için hepimize büyük sorunluluklar düştüğünü hatırlatmayı görev biliyorum” ifadelerini kullandı.

‘KAMU VİCDANINI YARALIYOR’

Başkan Akmen yayınladığı mesajda,‘‘ 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta Madımak Otelinde düzenlenen hain saldırıda değerli sanatçılarımızı ve aydınlarımızı yitirdik. 2 Temmuz’un yirmi yedinci yıldönümünde, karanlık güç odaklarının saldırısı sonrasında yitirdiğimiz canlarımızı saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz.  Yıldönümü nedeniyle bir kez daha ifade ediyoruz ki, terör saldırısıyla aramızdan kopartılan aydınlarımız, sanatçılarımız ülkemizin aydınlanma mücadelesinin kahramanlarıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin temelinin atıldığı Sivas’ta yaşanan kalkışma hiç kuşku yok ki, Türkiye Cumhuriyeti’ni yok etmeye yönelik bir girişimdir. Siyasi tarihimize kara bir leke olarak geçmiştir.  Aradan geçen 27 yılın sonunda katliamın hala tam olarak aydınlatılmamış olması, yargısal sorunların ötesinde ülkeyi yönetenlerin katliama yanlı bakış açısının da bir sonucudur. Üzülerek belirtmeliyiz ki, katliamın sorumlularının yıllar içinde siyasette ve bürokraside önemli görevlere getirilmeleri kamu vicdanını derinden yaralamaya devam etmektedir. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği olarak, Sivas katliamının yirmi yedinci yıldönümünde, Türkiye Cumhuriyetini yıkmak isteyen iç ve dış destekli karanlık güç odaklarının karşısında olmaya devam edeceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz’’ dedi.

‘CUMHURİYET İLELEBET YAŞAYACAK’

Başkan Yardımcısı Taşar da mesajında Sivas’ta gerçekleşen Madımak Katliamı’nı unutmayacaklarını söyleyerek,‘‘ Laik Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan bu yana o kadar çok saldırıya uğradı ki; bu katliamı gerçekleştirenler canları ateşe vererek Çağdaş Cumhuriyeti yok edeceklerini sanıyorlardı. Tüm yobaz ve gerici saldırılara rağmen çağdaş, demokratik ve laik cumhuriyet ilelebet yaşayacaktır. 27 yıl önce Madımak Katliamı’nda yitirdiğimiz aydınlarımızı, sanatçılarımızı, yurttaşlarımızı saygıyla anıyor ve Mustafa Kemal Atatürk’ün yaktığı çağdaşlaşma ateşinin asla söndürülemeyeceğini bir kez daha ifade ediyoruz. Madımak’ı unutmadık, unutmayacağız’’ ifadelerine yer verdi.