Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Eskişehir Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’nün (EOSB) iş birliğiyle düzenlenen ve EOSB’nin ev sahipliği yaptığı “İmar Barışı Bilgilendirme Toplantısı”na çok sayıda sanayici ve iş adamı katıldı. Aynı amaçlı toplantı ETO’da da yapıldı. 

İmar Barışı konusunda özellikle sanayicileri bilgilendirmek ve EOSB’nin üzerine düşen görevi yerine getirmek için ortak bir toplantı yapıldığını söyleyen EOSB Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, İmar Barışını, ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı olarak yapılmış olan yapılara ‘Yapı Kayıt Belgesi’ düzenlenerek bu yapıların kayıt altına alınması ve böylece bu yapıların imar sorunlarının çözülmesidir, diyerek tanımladı. İmar barışı için sanayicileri verilen tarihten önce başvurmaları konusunda uyaran Başkan Küpeli, EOSB olarak, bu konudaki sorunlara sadece bugün değil her zaman çözüm bulmak için sanayicilerin yanında olduklarını belirtti.

 

Gözden kaçırmayın

Şampiyon Yusuf Açık'tan genç milli sporculara sağlık sigortası talebi Şampiyon Yusuf Açık'tan genç milli sporculara sağlık sigortası talebi

SANAYİCİYİ YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR

 

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hikmet Çelik, geçmişin biriken sorunlarına imar barışıyla çözüm getirileceğini belirtti. İmar barışının sanayicileri yakından ilgilendirdiğini ifade ederek eden Çelik “İmar barışı sayesinde vatandaşlarımızla devletimizi helalleştirmenin yolu açılmış ve geçmişin biriken sorunlarına bir çözüm getirilmiştir. Ayrıca kentsel dönüşüm çalışmalarıyla geleceğin şehirlerini inşa etmemizin de yolu açılmıştır. İmar barışı ile vatandaşın devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılması, imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırılması hedeflenmektedir ”dedi. Toplantıya katılan sanayiciler, EOSB Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, EOSB Müdürü Erhan Tatar, İl Müdürü Hikmet Çelik, Şube Müdürü Birol Acar, Şube Müdürü Murat Kayalı, Mimar Gökçe Koçar ve Mimar İpek Gülsoy’a sorular sorarak İmar Barışı hakkında bilgi aldılar.

 

ETO ÜYELERİNE BİLGİ

 

Aynı amaçlı toplantı Ticaret Odası üyeleri ile de yapıldı. ETO Meclis Toplantı Salonu’nda düzenlenen ve yoğun ilgi gösterilen toplantıya ETO Başkanı Metin Güler, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hikmet Çelik de katıldı. Toplantı öncesinde konuşan Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, devletin İmar Barışı adı altında çok büyük imkan sağladığını belirterek, imar mevzuatına veya ruhsata aykırı yapıları olan üyelerin ve vatandaşların bu fırsatı kaçırmamaları gerektiğini kaydetti. İmar Barışı sayesinde yapı maliklerinin devletle ihtilaflı durumunun ortadan kalkacağını, ruhsat ve iskanı olmayan binalarda kat mülkiyeti tesis edilebileceğini belirten Güler, ticaretle uğraşanların da imar ve ruhsat sorununun çözüme kavuşturulabileceğini söyledi. Bilgilendirme toplantısının düzenlenmesi için talepte bulunan ETO’nun İnşaat Taaahhüt, Mesleki, Bilimsel ve Teknik Faaliyetler, Yapı Kooperatifleri meslek komitelerine teşekkür eden Güler, üyeleri yakından ilgilendiren konularda bilgilendirme faaliyetlerine devam edeceklerini dile getirdi.