İYİ Parti Milletvekili Arslan Kabukçuoğlu, Lise Giriş Sınavları sonrasında Anadolu Liselerinde kontenjanlarda yoğunluk olması ve İmam Hatip liselerinde kontenjanların boş kalması nedeniyle İmam Hatip Liselerinin Anadolu Lisesi’ne çevrilmesi gerektiğini vurguladı.

Parti İl Binasında gerçekleştirdiği basın açıklamasında Kabukçuoğlu, Liseye Giriş Sınavı sonucu 91 bin 687 adayın açıkta kaldığını ve 342 bin 392 kişilik kontenjanın da boş kaldığını belirtti. Kabukçuoğlu, MEB verilerine göre Anadolu liselerinde yüzde 95, meslek liselerinde yüzde 55 ve İmam Hatip liselerinde de yüzde 52’lik doluluk oranının olduğunu vurguladı. Ardından şunları kaydetti: “Eskişehir’de durum daha vahimdir. İmam Hatip liselerine ayrılan kontenjanın sadece yüzde 6’sı doldu. MEB acil çözüm olarak Anadolu liselerinde ikili eğitime geçileceğinden bahsetmektedir. Doğrusu İmam Hatip liselerinin Anadolu liselerine çevrilmesidir. Ancak hükümet bunu gurur meselesi yapar.”

‘GENÇLERİ CAHİLLEŞTİRME POLİTİKASI UYGULANIYOR’

Türkiye’nin ilk tarım enstitüsünde "Tarla Günü" düzenlendi Türkiye’nin ilk tarım enstitüsünde "Tarla Günü" düzenlendi

Kabukçuoğlu, 2002’de ülke genelinde 450 İmam Hatip Lisesi varken bu sayının 2017’de bin 408 olduğunu belirtti. 2009 senesinde sadece Tepebaşı ve Odunpazarı ilçelerinde açık liseye giden öğrenci sayısı 972 iken 2016’da bu sayının İmam Hatip lisesini tercih etmeyenlerin açık liseye zorlanmasıyla 5 bin 229 kişiye ulaştığını iddia eden Kabukçuoğlu, konuşmasına şöyle devam etti: “Her bakanla birlikte değişen eğitim sistemi ile yapılmak istenen Türk gençlerini cahilleştirme politikasının üzerinin örtülmesidir. Eğitimde her geçen yıl daha kötüye gidiyoruz. Üniversiteye girişte 2017 yılında ortalama 19 doğru cevap verilmişken bu sene 16 soruya doğru cevap verilmiş. Bu kadar kötü bir temel eğitimden gelen bu gençlerimizden işini başarıyla yapacak, dünya insanları ile yarışabilecek kişiler olmalarını beklemek bir hayal olduğu gibi gençlerimize yapılan bir haksızlıktır.” Adalet, eğitim ve ekonominin birbirini tamamladığını ifade eden Kabukçuoğlu, konuşmasını şu sözlerle noktaladı: “Üzülerek söylüyorum ki yaşadığımız günlerde biz çok kötü durumdayız. Yargıdaki problem ekonomiye sıçrıyor. ABD, Türkiye’nin 2 bakanına yaptırım uyguluyor. Gelişmiş demokrasilerde bir devletin hükümeti ya bu sorunu çözer, yaptırımı kaldırır ya da istifa eder.”