Eskişehir Teknik Üniversitesi (ESTÜ), yapılanma sürecini hızla tamamlıyor.

Yeni kurulan Üniversitenin Rektörlüğünü tedviren yürüten Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, kuruluş sürecine ilişkin olarak bilgilendirmelerde bulundu. Yapılanma süreci kapsamında öncelikle üniversitenin Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS) ve Elektronik Ortamda Belge Gönderme Yöntemi (KEP)’nin devreye alındığını ve yetkili olan personelin kullanımına açıldığını belirten Rektör Prof. Dr. Naci Gündoğan, sürecin devamında yapılan çalışmalara ilişkin olarak “Bu süreçte, Üniversite Senatosu üç kez toplandı. Üniversitenin acil ihtiyacı olan bazı mevzuat düzenlemeleri hızla yapıldı ve Senato onayı alınan yönetmelikler, ilgili kurumlara yayımlanmak üzere gönderildi. Bugüne kadar üniversite tarafından hazırlanan ‘Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Pilotaj Bölümü Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği’ ile ‘Lisansüstü Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği’ Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bunların dışında sekiz yönerge, üç kılavuz ve iki de usul ve esas Eskişehir Teknik Üniversitesi Senatosu tarafından onaylandı ve yürürlüğe girdi” dedi.

“Eskişehir Teknik Üniversitesinin uluslararasılaşma adımları sürüyor”

Üniversitenin uluslararasılaşmasına yönelik çalışmalarına da değinen Prof. Dr. Gündoğan, “Eskişehir Teknik Üniversitesinin uluslararasılaşma adımlarının en önemlilerinden biri olan Avrupa ülkeleri ve dünyanın diğer coğrafyalarında yer alan ülkeleri ile Erasmus+ kapsamında anlaşma yapabilme yetkisi için Türkiye Ulusal Ajansı vasıtasıyla Avrupa Konseyine Geçici Charter alınması için başvuru süreci hızla tamamlandı ve 24 Temmuz itibarıyla da Geçici Charter Belgesi alındı. Bu belgenin alınmasıyla tüm yurt dışı paydaşlarla mevcut olan Erasmus+ anlaşmalarının Eskişehir Teknik Üniversitesi adına yenileme çalışmalarına başlandı. Bunun yanında, Üniversitenin kurumsal internet sayfası hazırlandı ve 1 Ağustos tarihi itibarıyla yayına girdi. Şu anda üniversiteye ilişkin bilgi edinmek isteyen herkes ‘https://www.eskisehir.edu.tr/’ internet adresini ziyaret edebilir. Ayrıca tüm personelin e-posta adreslerinin oluşturulma çalışmalarında da son aşamaya gelindi” ifadelerini kullandı.

Denetimde yakalanan 36 şüpheli tutuklandı Denetimde yakalanan 36 şüpheli tutuklandı

Rektörlük binası hazırlığında sona aşamaya gelindi

Eskişehir Teknik Üniversitesinde sürdürülen mekânsal ve fiziksel iyileştirmelere yönelik çalışmalara da değinen Gündoğan, yapımı yeni tamamlanmış olan Spor Bilimleri Fakültesi ek binasının Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörlük binasına dönüştürüldüğünü ve ofislerin tefrişatının da tamamlanmak üzere olduğunu belirtti. Rektör Prof. Dr. Naci Gündoğan ayrıca, Rektörlük binasının ön tarafında yapımına başlanan otopark çalışmalarının da birkaç hafta içinde tamamlanmasının planlandığı bilgisini verdi. Taşınır ve taşınmazların devri ile ilgili işlemlerin de sürdüğünü ifade eden Prof. Dr. Gündoğan, “Çalışmaların Ağustos ayında tamamlanmasını bekliyoruz. Ayrıca Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi arasında hazırlık çalışmaları devam eden işbirliği protokolünün de Ağustos ayı içerisinde imzalanmasını planlıyoruz” dedi.