Tüketiciyi Koruma Derneği (Tükoder) Eskişehir Şube Başkanı Avukat Dilek Gündoğan, bankaların yasal bir dayanak olmadığı halde yönetmeliğe dayanarak tüketicilerden almış olduğu hesap işletim ücretinin iptali için açılan davanın Danıştay 15. Dairesi tarafından kabul edildiğini belirtti.

 Danıştay kararında tüketicilerden alınacak ücret, masraf ve komisyonların belirlenmesinde bu bedellerin haklı, makul ve belgeli olması gerektiğini ifade eden Gündoğan, bu kararın tüketicinin korunması amacına uygun olup olmadığının denetlenmesinin önem arz ettiğine dikkat çekti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez Çalışkan'ı ziyaret etti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez Çalışkan'ı ziyaret etti

10 YIL İÇİNDE ÖDENEN ÜCRETLER GERİ ALINABİLECEK

Tüketicilerin 10 yıl içinde kendilerinden tahsil edilen hesap işletim ücretlerini geri alma imkânına da sahip olduklarının altını çizen Gündoğan, bundan sonra bankaların tüketicilerden hesap işletim ücreti adı altında hiçbir ücret tahsil edemeyeceklerini vurguladı. Gündoğan konuşmasını şu sözlerle noktaladı: “Tüketicilerimiz bankalardan kendilerinden hesap işletim ücreti kesildiğini gösteren dekont ya da ekstreleri talep ederek bu belgelerle birlikte hakem heyetlerine başvurabilirler. Tüketicilerimizin talep edeceği bedel 4 bin 570 TL’nin altındaysa ikametgâhlarının bulunduğu yerdeki ilçe hakem heyetine başvurabilirler.”