Hatipoğlu, programda Tarkan Demir, Kerem Akyıl ve Hakkı Sağlam sorularını yanıtladı. Siyasete neden atıldığı yönündeki soruya cevap veren Hatipoğlu, ‘‘Avrupa’nın tüm elitleri siyaset yapıyor. Okumuş, bilgili, liyakatli sosyal olarak kendini geliştirmiş, çalışkan elit insanlar siyasete giriyor. Bizde yıllardır siyaset kirlendiği için insanlar girmeye çekiniyor. Ne uğraşayım milletin derdiyle diyor. Sen girmesen ben girmesem kim girecek siyasete. Başarısı olmayan ağzı çok laf yapan insanlar siyasete giriyor. Hepsi böyle değil tabii ki. Böylelikle de özlediğimiz şartlara kavuşamıyoruz. Türkiye çapında bir siyasetin peşinde değilim. Tamamen Eskişehir’de siyasetin peşindeyim. En az bütçe alan şehirlerden biri burası. 2023’te Ankara’ya 1 buçuk saat uzaktaki bir şehirde yol problemi olur mu inanamıyorum. Ağaçhisar’da suyumuz yok diyorlar. Su 1 saat akıyor sonra akmıyor diyorlar. Biz Türkiye’nin merkezinde, gözbebeği bir şehirdeyiz. Hiç konuşmamız gereken temel şeyleri konuşuyoruz. Şu an Eskişehir’de bir çevreyolumuz yok. Mevcut çevreyolu Eskişehir’in şehir içinde bir yoludur artık. Afyon yolu, Alpu yolu. Bunlar bitmeli. Bunları konuşmak çok ayıp şeyler. 22 yıldır iktidarda olan parti var. Her dönem 3 milletvekili var. Bütün güç ellerinde. Bunlar nasıl yapılmaz. 2023 Türkiye’sinde yolu konuşuyorsak, Eskişehir’e bugüne kadar hiçbir yatırım almamış. Son dönemde aday olmamla birlikte çok gezdim. İlçelerde iftarlar verdim. Her ilçenin sorununu öğrendim. Seyitgazi’de doğal gaz yok. Konuşulanlar temel ihtiyaçlar. Adam doğal gaz istiyor ya. İstenen şeyler bugünün koşullarında hiç konuşulmaması gereken şeyler. Konuştuğumuz şeyler çok basit, temel ihtiyaç. Bizim Eskişehir’in insanı eğitimli, kanaatkar. Sanayiciye soruyorum, devlet kredisi kullanıyor musunuz yok. Şehrin sanayicisi ve işadamlarının yatırımlarıyla da ilgili devlet kaynaklarından yararlanamıyoruz. Bunlardan yararlanamayınca da şehrimiz küçük kalıyor. Bunları yapmak için siyasete gidiyorum. Bunlar için Ankara’ya gidip, bütçeyi sağlayıp bunları yaptıracağım’’ diye konuştu.

nebi-bey-estv-2

‘DESTEK ALMASAM TEMAYÜLE GİRMEZDİM’

Temayül yoklamasından birinci çıkması yönünde gelen soruyu cevaplayan Hatipoğlu, ‘‘Tabi biz partiye sonradan geldik. Onun için oradaki insanların teveccühü benim için önemli. Temayül yoklamasına, istediğim desteği almasaydım girmeyecektim. Bu parti zor şartlarda kurulmuş, kongrelerini sokakta yapmış. Çok büyük zorluklarla kuruldu. Bazı insanlar çok emek verdi. Eskişehir’de de çok emek verildi.  O emek veren insanların desteğini almazsam girmem dedim. Sen partimize değer katarsın dediler. O şekilde aday olmaya karar verdim. Üyeler temayülde kimi seçersem bizim partimizi ileriye taşır, daha çok oy alır, partiye değer katar diye baktı, beni seçtiler. Temayülün bize artısı şu oldu. Eskişehir’de imkanları en kısıtlı olan partiyiz. AK Parti iktidarın bütün imkanlarından yararlanıyor. İşleri çok kolay. CHP’nin de işi kolay 3 tane belediyesi var. Onlardan yararlanıyor. Biz sadece milletvekili imkanlarıyla çalışıyoruz. İstediğimiz billboardu alamıyoruz. Bazı gazeteler reklamımızı almıyor. Bizim listemizin 6’sı da Eskişehirli ve çok çalışıyor. Ben 1. Sıradayım benim işim garanti demiyorum çalışıyorum. 6.sıradaki arkadaşımız da ben seçilemem demeyip çalışıyor. Diğer partilerin üyeleri listeleri beğenmiyor. Bu temayül yoklaması ilk olsun, her partide olsun. Eskişehirliler oy veriyor, temayülde. Eskişehirliler, Eskişehirliye oy veriyor. Yazıyorlar Hatipoğlu’nun çok imkanı vardı o yüzden aday olabildi diye. Hadi beni gösterin Trabzon’dan. Kabul eder mi Trabzonlular ya da Afyonlular. Etmez. Parti fark etmeksizin Eskişehirli listeleri destekleyin’’ şeklinde konuştu.

‘600 ÜYE YAPTIĞIM İDDİASI DOĞRU DEĞİL’

Temayül öncesi fabrikasından 600 işçiyi partiye üye yaptığı iddiası yönündeki bir soruya cevap veren Hatipoğlu, ‘‘ 600 işçi üye kaydı. Şöyle bakmak lazım. Bu sistemsel olarak partinin üye yapma şansı yok. YSK onaylıyor bunu. İYİ Parti’de öyle yetkim ve etkim yok. Parti İl Başkanını aradım televizyonda böyle bir şey söylüyor. Ya 35 ya da 55 kişi üye yapılmış o sürede. Temayül sürecinde. Ben üye yapacak olsam çok kontrolümde olan ailemi yaparım. İYİ Parti’de Hatipoğlu soyisimli kimse yok. Yani böyle bir durum yok’’ diye konuştu.

‘HANGİSİ LEHİMİZEYSE ONU YAPALIM’

Eskişehir’in turizm şehri mi, üniversite şehri mi yoksa sanayi şehri mi olması gerektiği yönündeki soruyu yanıtlayan Hatipoğlu, ‘‘Üniversite şehri olacaksak 8-10 üniversiteli bir şehir olmalıyız. Bu kiralar varken üniversite şehri olamayız. Bunun çözülmesi lazım. Sanayi şehri olmamız için Serbest bölgemiz olmalı. Limana giden tren yolu da bunun içinde olmalı. Turizm kenti olacaksak Havalimanımızın aktif olması lazım. Buradan Diyarbakır’a gitmek isteseniz Ankara ya da İstanbul’a gitmeniz lazım. Türk Hava Yolları Eskişehir Havalimanı zarar ediyor diyor. Diğer havaalanlarının hepsi kar mı ediyor. Buna hizmet olarak bakacaksın. Bunlar için bize bir master plan gerekiyor. Hangisi lehimizeyse onu yapalım. Eskişehirlilerin refah seviyesi yükselsin. Körü körüne bir şey yapmayalım. Yılmaz Hoca önümüzde olacak buna karar verecek. 6 vekil partileri bir kenara bırakacağız hepimiz birbirimize sarılacağız imkanları getireceğiz hep beraber. Yılmaz Hoca yaptı alkışlayalım. Bakan getirdi, alkışlayalım. AK Parti yaptı, CHP yaptı, İYİ Parti yaptı bu işleri bırakalım. Kim yaptıysa alkışlayalım’’ ifadelerini kullandı.

‘İLK İŞİMİZ PLAN BÜTÇE KOMİSYONU OLMALI’

Seçildiğinde yapacağı ilk işin ne olacağı yönündeki soruyu yanıtlayan Hatipoğlu, ‘‘Ben hesap kitap adamıyım. Her ilçenin ilk 3 sorununu istedim. Hepsinin ilk 3 sorunu elimde var. Onun dışında Eskişehir ilk 3 sorunu var. İlk sorunu çevreyolu benim açımdan. İkincisi kira fiyatları. İlk işimiz plan bütçe komisyonuna girmek olmalı. Çünkü Eskişehir’in neye ihtiyacı var. Bu problemleri çözmek için paraların aktarılmasına ihtiyacı var. Seyitgazi’nin ilk 3 sorunu. Doğal gaz yok. Bakan müjde verdi. Bunlar seçim vaadi. Bugün verilen tarihin hiçbir anlamı yok benim için. Yapsaydın 20 yıldır. AK Parti iktidarda da kalsa, gidip o yatırımları bağlantılarımızı kullanıp, insanları ikna edip getirmemiz lazım. Kim getiriyorsa da elini kaldırmamız lazım. AK Parti iktidarda kalırsa, İYİ Parti’yi bırakıp AK Parti’ye geçmem’’ şeklinde konuştu.

‘ESKİŞEHİRSPOR’U ŞİRKETLEŞTİRECEĞİZ’

Eskişehirspor’un durumu hakkında da bir soruyu yanıtlayan Hatipoğlu, ‘‘Eskişehirspor’u şirketleştireceğiz. Malın sahibinin belli olması lazım. Borcundan da sorumlu olması lazım. Benim gibi zengin iş adamların tarlaları var. Hibe edelim. Bu tarlalara konsorsiyumla imara açılacak. Devletten çalınan bir şey olmayacak. Belediyenin parası alınmayacak. Açacağız imara. Kaç daire oluyor. 150 daire. Satsan 750 milyon lira geliyor. Borcumuzu temizleriz, şirket olarak üstüne koya koya gideceğiz. Biz çıkaracağız orada da kalmamız lazım. Ben bunların hepsini tek başıma da yaparım ama hep beraber yapmamız lazım. Yılmaz Hoca çıkarsın ya, Utku Bey çıkarsın, Fatih Dönmez çıkarsın. Alkışlayalım. Biz yanlarında yönetici olalım. Ben bir kere çıkardım. Ben reklama ihtiyacım olduğunu düşünmüyorum. Siyaseten de hedeflerim yok. Şu olayım bu olayım diye. Ya Eskişehirsporlu çocuk yok. Geziyorum şehri hep Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe. Çok güzel bir stadımız var içinde oynayacak takım yok. Kütahya’da seyircisiz oynama kararı çıktı. Şu an iktidar milletvekillerinin, muhalefet milletvekillerinin bu kararı değiştirmesi lazım. Orada seyircisiz oynarsak küme düşmeyi garantiledik demektir’’ ifadelerini kullandı.

‘AKLIMA İLK GELEN ESKİŞEHİRSPOR’

Eskişehir deyince aklına gelen ilk 3 şeyi yanıtlaması istenen Hatipoğlu, ‘‘İlki Eskişehirspor. İkincisi sıcak sular. Cam keserek büyüdük sıcak sularda dedemin dükkanında. Üçüncüsü de Porsuk, Adalar. Çocukluğumuz orada geçti’’ dedi.

‘ESKİŞEHİR İÇİN NE GEREKİYORSA YAPACAĞIM’

‘İleride milletvekili olarak kalacak mısınız? Yoksa belediye başkanlığı, bakanlık düşünüyor musunuz?’ sorusuna da cevap veren Hatipoğlu, ‘‘Bunu bir kere Allah ömür sağlarsa bize Eskişehir’de doğdum, Eskişehir’de hayatımı geçireceğim. Eskişehir için ne gerekiyorsa yapacağım. Bakanlık, belediye başkanlığı bizi vatandaşımız nereye layık görürse oraya kadar gideceğim. Hizmet kısa süreli bir şey değil. En az iki dönem yaparım diye düşünüyorum’’ diye konuştu.

‘ESKİŞEHİR’DE İYİ PARTİ FIRTINASI VAR’

Seçim tahmini de sorulan Hatipoğlu, ‘‘Eskişehir’de İYİ Parti fırtınası var. Adam ben parti marti bilmem Nebi Hatipoğlu sana oy vereceğim diyor. 1. Parti çıkacağımıza inanıyorum. İYİ Parti’ye müthiş bir kayma var. İnsanlar Eskişehir’e hizmet edecek insanları özlemiş’’ ifadelerini kullandı. Son sözleri sorulan Hatipoğlu, ‘‘Her şey Eskişehir ve Eskişehirspor için’’ dedi.