Tanım toplantısında Anadolu Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Naci Gündoğan bir konuşma yaparken, Havacılık Parkı Müdürü Doç. Dr. Ender Gerede’de, parkın tanıtımı anlatan bir sunum yaptı. Anadolu üniversitesi Rektörü Naci Gündoğan, Havacılık kenti Eskişehir’de ve Üniversitesi Anadolu Üniversitesinde, geleceğin Vecihi Hürkuş’larını, Selehattin Alan’larını yetiştirmek ve havacılığı teşvik etmek için, Havacılık Parkını eğitim yuvası haline dönüştürmeye karar verdiklerini söyledi. Anadolu Üniversitesi Havacılık Parkı yaklaşık 6 yıldır Üniversite tarafından işletin bir park olduğunu belirten Rektör Gündoğan, “O zaman ki adı 1 Hava Taktik Hava Komutanlığı tarafından bize verilen uçaklar vardı. Bu uçakların bakımını yaptık, alt yapıyı yeniledik. Bunun yanında bir üniversite olarak, özelilikle Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi bulunan bir üniversite olarak sadece uçakların ziyaret edildiği bir park olarak kalmasını istemedik. Biz de Üniversite senatomuzun aldığı bir kararla parktaki hangarı bir eğitim alanına dönüştürme kararı verdik. Yaklaşık 2 yıllık bir çalışmadan sonra hangarda deney ve eğitim setleri oluşturuldu ve bundan hareketle de önümüzdeki dönemde inşallah, özellikle ilköğretim ve orta öğretim çağındaki öğrencilerimize bu parkımızdaki hangarda, üniversitemiz hocaları ve havacılık öğrencilerimiz tarafından bu basit deney setleriyle havacılıkla ilgili temel bilgiler verilecek, deneyler yaptırılacak. Hatta bazı okullardaki öğrencilerimiz bu hangarı ziyaret ederek uygulamalı olarak derslerini yapma imkanı bulacaklar” dedi.

 

“PARK BİR EĞİTİM YUVASI OLACAK”

 

Havacılık alanında önemli yeri bulunan Eskişehir ve Anadolu Üniversitesi sayesinde çocuklara havacılığı sevdirmek amacıyla parkı eğitim alanına dönüştürmeye karar verdiklerini dile getiren Gündoğan, “Park dediğimizde aklımıza ilk önce çocuklar geliyor. Parkın çocuklarla şenleneceğini düşünüyoruz. Bir de Eskişehrimiz bir havacılık kenti, Üniversitemiz havacılık alanında uzman bir havacılık üniversitesi, dolayısıyla biz bu ikisini birleştirip, özelikle şehrimizdeki havacılık sevgisini, çocuklara bilimsel metotlarla birlikte aşılamak, onlarla geleceğin Vecihi Hürkuş’ları, Selahattin Alan’larını yetiştirmek, onlarda bilimsel bir merak uyandırmak ve havacılığı teşvik etmek amacıyla bir eğitim yuvası haline getirmeyi planladık. Misyonumuz artık, yaşam boyu öğrenim çerçevesinde parkımızın bir eğitim parkı olması yönünde, inşallah bundan sonra parkın bu anlamda gençler ve çocuklar tarafından ziyaret edileceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

DENEYEREK ÖĞRENECEKLER

 

Havacılık Parkı Müdürü Doç. Dr. Ender Gerede ise konuşmasında şunları söyledi; “Bilim iletişimini kendine misyon edinmiş, odak noktasına geleceğimizin güvencesi çocukları koymuş olan Anadolu Üniversitesi Havacılık Parkı (AÜHP), basit ev aletleri ile havacılık temalı deney etkinlikleri düzenlemeyi, STE(A)M yaklaşımını benimseyen eğitsel atölye çalışmalarını hazırlayıp ilk ve ortaokul öğrencilerine sunmayı hedeflemektedir. Bu misyon kapsamında; hava araçlarının nasıl uçtuğunu, motor ve pervane gibi sistemlerin nasıl çalıştığını; çocukların yaparak, yaşayarak, deneyerek, şaşırarak, meraklanarak ve eğlenerek öğrenmeleri sağlanacaktır. Çocukların düşünme, problem çözme ve tasarım yapma becerilerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir.”

Tanıtım toplantısına, Eskişehir Valisi Azmi Çelik, 1’nci Hava Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Erdoğan Gür, Milli Savunma Bakanlığı Askeri Fabrikalar Genel Müdürü Murat Akkaya, Muharip Hava Kuvveti Komutanlığı Kurmay Başkanı Tuğgeneral Murat Pekşen, Hava Kontrol Grup Komutanı Tuğgeneral İmdat Bahri Biber, Jandarma Komutanı Albay Uysal Ağaoğlu, Emniyet Müdürü Engin Dinç, Öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Konuşmaların ve Havacılık Parkına katkı sunanlara teşekkür belgesi takdim edilmesinin ardından, parkın gezilmesiyle toplantı sona erdi.