Hatipoğlu, yaptığı paylaşımda, “Sayın Hasan Toktaş, konuşmanız tam bir cehalet örneği. İster AK Partili, ister CHP'li, ister İyi Partili ol, gidip örneğin bizim gibi Kütahya Zafer OSB'de stratejik yatırımı yaparsan bu teşviği alırsın. Bu teşvikler bölgeye ve yatırıma göre standarttır. Yatırımların aldığı bu teşvik sizin ve partili trollerinizin yaydığı algıdaki gibi nakit para ile de ödenmez. Yatırım tamamlanıp, çalışmaya başladıktan sonra yıllar içerisinde sağlanan vergi kolaylığıdır. Zaten bizim aldığımız teşviğin de onaylanması 24 Mart 2023 tarihlidir. Bu ülkede stratejik yatırım yapan herkese devletimizce sağlanan standart kolaylığı kişiye özel gibi anlatmak en hafif tabirle müfteriliktir. Sizi ve sizin gibi haysiyet düşmanlarını Yüce Türk Milleti'nin sarsılmaz vicdanına bırakıyorum” dedi. Hatipoğlu, teşviğin onay tarihinin iddia edildiği gibi 2023’un 10’uncu ayı değil 24 Mart 2023 tarihi olduğuna vurgu yaptı.

HASAN TOKTAŞ NE DEMİŞTİ?

İYİ Parti Bursa Milletvekili Hasan Toktaş, geçtiğimiz gün TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “Elimde Kamuyu Aydınlatma Platformu'nun yani KAP’ın bir belgesi var, ben bu belgeyi milletimizin takdirine sunuyorum. 24 Mart 2023 tarihinde güneş enerjisi camları yatırımıyla ilgili olarak 1 milyar 35 milyon TL ve bunun yüzde 25 artırılmasıyla ilgili stratejik teşvik belgesi başvurusu 10’uncu ayın 25’inde onaylanmıştır. Demek ki bugün sizin “Hoş geldiniz!” dediğiniz Nebi Hatipoğlu transfer ücretini peşin almıştır.”

VARANK PAYLAŞIM YAPTI

Gelişmeler üzerine ayrı bir paylaşım yapan eski Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı, Bursa Milletvekili Mustafa Varank şöyle dedi. “Ahlak yoksunu bir müfteri, karakter yoksunu bir cahil ile beraber olmuş alenen yalan söylüyor. 24 Mart 2023'te onaylanmış, daha sonra ilave yatırımlar ile revize edilmiş, başvuran herkese verilen bir teşvik belgesi üzerinden siyaset üretmeye çalışmak ahlaksızlıktır. Zaten her şey resmi gazetede yayınlanacak kadar şeffaf. Azıcık onurunuz varsa belki utanırsınız!”

FABRİKA GEZİ 1

BAKANLIK NOKTAYI KOYDU

Öte yandan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da konu ile ilgili yazılı basın açıklaması yaptı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, ‘‘İYİ Parti Bursa Milletvekili Hasan Toktaş tarafından 7 Kasım 2023 tarihinde TBMM Genel Kurulunda yapılan konuşmada, Bakanlığımızca düzenlenen bir yatırım teşvik belgesine ilişkin bazı mesnetsiz iddialar ve iftiralarda bulunulmuştur. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için aşağıdaki açıklamanın yapılması ihtiyacı ortaya çıkmıştır. EUROPEN ENDÜSTRİ İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET A.Ş. şirketine 24.03.2023 tarihinde verilen ve daha sonra revize edilen teşvik belgesine ilişkin yatırımın konusu “Solar Cam” üretimidir. Yatırım, Kütahya Altıntaş Zafer OSB’de gerçekleştirilecektir. Söz konusu yatırıma, 3305 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar kapsamında, gerçekleştiği şehir ve OSB’de bulunması dolayısıyla, Kütahya Altıntaş Zafer OSB’de gerçekleşen diğer yatırımlara olduğu gibi, 4. Bölge teşvikleri ile aşağıdaki destekler sunulmuştur: ‘‘KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Vergi İndirimi (%30 Yatırıma Katkı Oranı), Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği (6 Yıl), Faiz Desteği’’

FABRİKA GEZİ  2

‘1 MİLYAR TEŞVİĞİN DEĞİL YATIRIMIN TUTARIDIR’

Bununla birlikte 3305 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar kapsamında aşağıdaki özellikleri haiz yatırımlar stratejik teşvik belgesi alabilirler: ‘‘Asgari sabit yatırım tutarının 50 milyon Türk Lirasının üzerinde olması, Yatırım konusu ürünle ilgili yurtiçi toplam üretim kapasitesinin ithalattan az olması, Belge konusu yatırımla sağlanacak katma değerin asgari %40 olması,Yatırım konusu ürünle ilgili olarak son bir yıl içerisinde gerçekleşen toplam ithalat tutarının 50 milyon ABD Dolarının üzerinde olması.’’ Söz konusu yatırımın tüm kriterleri karşılıyor olması değerlendirilerek, Yatırım Teşvik Belgesi 24.10.2023 tarihinde “Stratejik Yatırımların Teşviki” uygulaması kapsamına alınmıştır. Bahse konu yatırım, son 12 ayda 170 milyon dolar ithalat gerçekleşen bir ürün grubunun yerlileşmesine yönelik olup, cari açığı kapatıcı etkisi dolayısıyla stratejik niteliktedir. Dolayısıyla, anılan yatırım için verilen destekler aşağıdaki şekilde değişmiştir: ‘‘KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Vergi İndirimi (%50 Yatırıma Katkı Oranı), Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği (7 Yıl), Faiz Desteği.’’ İddia edildiği gibi 1.036.000.000 TL yatırımcıya sunulan teşviğin tutarı değil, şirketin gerçekleştirmesi öngörülen yatırımın tutarıdır. Teşvik uygulamasının hiçbir aşamasında yatırımcı şirketin hissedarına ilişkin herhangi bir değerlendirme yapılmamıştır. Teşvik uygulamaları kapsamında, şirketlerin hissedarlarının kimliklerinden bağımsız olarak, yatırımların ülkeye kazandıracağı katma değer dikkate alınmaktadır. Asla herhangi bir siyasi değerlendirme söz konusu değildir. Bakanlığımız tarafından sadece bir yılda 16 bin 461 adet teşvik belgesi düzenlenmiştir. Bu belgelerin düzenlenmesi sırasında tümüyle nesnel kriterler dikkate alınmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.’’ (HM)

Editör: Milli İrade