Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, gazetemizi ziyaret etti. Ziyarette Kurt’a Başkan Yardımcıları Evren Olcay, Emre Genç ve Necati Sarıca da eşlik etti. Sohbet havasında geçen ziyarette Başkan Kurt, Genel Yayın Yönetmenimiz Bülent Özyazıcı ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürümüz Onur Şentürk’ün de sorularını yanıtladı. Kemal Kılıçdaroğlu Gönüllüleri ile ilgili eleştirileri değerlendiren Kurt, ‘‘Bu parti hiyerarşisi içinde olan bir iş değil. Adam gönüllü. Bu oluşumun kuralı zaten partili olmayanlardan oluşması. Bunu Genel Merkez atamıyor, Kemal Kılıçdaroğlu atıyor. İl Başkanına tepkiler geldi. İl Başkanlık bir durum ortada yok. Bu nedenle tepkileri abartılı buldum. Partide durum farklı. Orada parti programına, tüzüğüne ve ittifaka uygun hareket edeceksin. Yarın Kılıçdaroğlu aday olmazsa bunun bir işi kalmaz. Ceza almış, almamış bunu kamuoyunda tartışmak Kemal Kılıçdaroğlu’na zarar verir. Adam çalışıyor, niye çalışıyorsun diye kızılıyor’’ diye konuştu.

kazım-kurt-ziyaret

‘MAYIS-HAZİRAN GİBİ KAZMAYI VURACAĞIZ’

TOKİ ile ilgili iddiaları da yanıtlayan Kurt, ‘‘Yanlışları ortaya çıkardığımız için bize kızıyorlar. Gidin o konutlarda oturanlarla konuşun. Dinleyin memnun mu değil mi? Yöneticiliğini yıllar sonra yeni aldılar. 300 lira aidat ödediler. Bin 500 TL taksit, 300 TL aidat, gariban nasıl geçinecek. Site bahçeleri çok kötü durumda, ancak site olduğu için belediye olarak biz yapamıyoruz. İnşaat kötü, malzeme kötü. TOKİ’ninki gibi sözleşme olmaz. Sabit olması gerekiyor. Müteahhitten 500 bin TL’ye aldığında evi ya da 500 bin TL kredi çektiğinde taksit sabit ödüyorsun. TOKİ’de adam bir dahaki ay ne kadar ödeyeceğini bilmiyor. Memur maaşı zammı kadar 6 ayda bir taksite zam geliyor. Geçen yüzde 42 verdiler. Yılbaşında da yüzde 80 verecekler. O zaman ne olacak? Bizim itirazımız buna. ‘TOKİ bize yetkiyi verdiyse, yazılı belge versin’ diyoruz onu da vermiyorlar. Ama yine de ben burayı yapacağım. Şu an çalışmalarımıza başladık. Uzlaşmaları tamamlayabilirsek, Mayıs-Haziran gibi kazmayı vuracağız. Bakalım TOKİ o zaman ne yapacak, göreceğiz’’ şeklinde konuştu.

‘KARŞIMA BURHAN SAKALLI ÇIKSIN TARTIŞALIM’

TOKİ’nin 100 bin sosyal konut projesinin 2018’de iktidarın vaat ettiği konutlar olduğunu belirten Kurt, ‘‘Daha o 100 bin konuta yeni başladılar. Şimdi de 500 bin konut sözü verdiler. 5-6 milyon insan başvurmuş. Seçim öncesi insanlara umut dağıtıyorlar. 5-6 milyon insanın oyunu alırsa, Cumhurbaşkanı olacak. Ama adım gibi biliyorum o evleri yapamayacak. Çünkü TOKİ’de para yok. Daha arsa belli değil, nereye yapacağı belli değil. TOKİ’nin sosyal konut arazisi olarak ayırdığı yerlerden birisi Hasırca Çiftliği. Bizde yazı var. Hasırca Çiftliği olmaz. Tarihi özelliği var, orada üretim yapılması lazım, orada ahırlar var. Almanlardan kalmış yapılar var, havuzlar var Orası korunması gereken bir alan. Orada bin küsur bir alan var. İkincisi orası şehre 40 kilometre. Sen onu alacaksın da sosyal konut adına kime peşkeş çekeceksin ben soruyorum. Bir diğer yer de Karapınar’da bir arazi var. Altında bizim kalker madeni ruhsatımız var. Bizim madenin üstünü sosyal konuta ayırmak için yazı yazdılar. İkisinin de yazısı var bizde. Yanında boş alan var, Seyitgazi yolu var. Yapacaksan oralara yap. Orada Şehircilik Bakanlığı’nın projesi var üstelik onu yap. Bunlar başka hesaplarla oyalamaca, kandırmacadan başka bir şey değil. Ali Acar bunlara bakacak. Bizim tartışacak bir şeyimiz yok. Biz mecliste her gün tartışıyoruz. Benim karşıma gelsin Burhan Sakallı, tartışayım. O bana sorsun ben de ona sorayım. Eskişehirliler de görsün’’ ifadelerini kullandı.

‘KRİZ NEDENİYLE İHALEMİZE MÜTEAHHİT GİRMİYOR’

Kreşler hakkında da konuşan Kurt, ‘‘Bu hafta Emek’te de muhtar boşaltıyor. Oradakini de açıyoruz. Bize bir Tasarruf Genelgesi gönderildi. Açık açık yazıyor. Kreş yapma diyor. Sanki bize inat gibi. Şimdi biz ona rağmen yapmaya çalışıyoruz ama kiralama diyor, yapısını yapma diyor, kamulaştırma diyor, zorlanıyoruz. Nasıl çözeriz, nasıl formül buluruz. Birine bağışlatıyoruz, birine yaptırmaya çalışıyoruz. Aşacağız. Bir şekilde yapacağız. Ancak öyle bir ekonomik kriz var ki, ihalemize ikidir müteahhit girmiyor. Göztepe’de bir tane kreş yapım ihalesi var, ihaleye girmiyorlar. Dolayısıyla sözümüz, söz. O 100’ü yakalayamayacağız, aksayacak ama her mahallede bir tane kreş olacak. Biz 100 kreş derken, kreşi tartıştıralım, bunun ihtiyaç olduğunu hissettirelim ve yapabildiğimiz kadarını yapalım dedik. Yaptık. Şu anda bizim kreşlerimizde 700 civarında öğrenci var. Biz 50 tane öğretmen aldık. Okul gibi çalışıyoruz. Burada boşluk var, o boşluğu biz dolduruyoruz. Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın yayınladığı verilere göre 18 yılda Eskişehir’e 4 tane kreş yapmışlar. Biz ilk dönemi saymazsan, son 3 yılda 10 tane kreş yapmışız’’ diye konuştu.

‘ÖNCELİĞİMİZ ÇALIŞANLARIMIZIN ÜCRETLERİ’

Ekonomi ile ilgili de konuşan Kurt, ‘‘Ekonomi çok kötü. Biz şu şekeri yarın kaça alacağımızı bilmiyoruz. Yarın işçinin, memurun maaşını ödeyebilecek miyiz, onu bilmiyoruz. Bizim için öncelik olan çalışanlarımızın ücretlerinin ödenmesi. Söz verdiğimiz borçlarımızın ödenmesi, taahhütlerimizin yerine getirilmesi. Yatırım en son. Artarsa yatırım yaparız. Özellikle 2023’te seçim dönemi olmasına rağmen yatırım yapmaktan korkarız’’ ifadelerini kullandı.