Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un Eskişehir’e kazandırdığı ödüllü Hamamyolu Park ve Meydan Düzenleme Projesi, Dünya’nın en geniş kapsamlı mimari ödüllerinden birisi olan World Architecture Community Awards'ta ödüle layık görüldü. 

Hamamyolu Park ve Meydan Düzenleme Projesi, tamamlanmış projeler arasında hem jüri üyelerinin oyları hem de mimar topluluğu üyelerinin oylarıyla ödül aldı. Hamamyolu Caddesi’ni Eskişehir’in yeni cazibe merkezi haline getiren Hamamyolu Park ve Meydan Düzenleme Projesi, ödüle doymuyor. Katıldığı yarışmalardan eli boş dönmeyen proje, bu kez de Dünya’nın en geniş kapsamlı mimari ödüllerinden birisi olan World Architecture Community Awards'ta ödüle layık görüldü. Bu yıl 28’incisi düzenlenen World Architecture Community Awards’ta tamamlanmış projeler dalında yarışan Odunpazarı Belediyesi’nin Hamamyolu Park ve Meydan Düzenleme Projesi, rakiplerini geride bırakarak hem jüri üyelerinin oyları hem de mimar topluluğu üyelerinin oylarıyla ödül aldı. Odunpazarı Belediyesi’nin Hamamyolu Park ve Meydan Düzenleme Projesi daha önce Londra’da gerçekleştirilen ve Dünya’nın en iyi mimari projelerinin yarıştığı ‘Leaf International Awards 2017’de “Yılın Kentsel Tasarım Projesi”, Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği (YAPDER) tarafından düzenlenen 13'üncü Kent ve Yaşam Ödülleri’nde ise “En Başarılı Tarihsel Dönüşüm” ödüllü kazanmıştı.

 

HAMAMYOLU PARK VE MEYDAN DÜZENLEME PROJESİ

Gözden kaçırmayın

İzinli polis yaşlı kadının 650 bin lirasını kurtardı İzinli polis yaşlı kadının 650 bin lirasını kurtardı

 

Geri dönüştürülebilir ahşap kompozit kullanılarak oluşturulan peyzaj elemanlarından, su sistemlerinden ve yoğun bitki dokusundan oluşan “yeşil yaya aksı”, Odunpazarı’ndan Porsuk Nehri’ne doğru uzanan modern ve hareketli buluşma alanları yaratıyor. Proje bu bağlantıyı kentsel ölçekte güçlendirirken, üç boyutlu topografyasıyla ziyaretçilerine kent dokusunu farklı bir bakış açısıyla deneyimlemelerini sağlıyor. Odunpazarı’nın en önemli turistik simgelerinden olan el yapımı camların gömülmesiyle oluşturan 1.2 km uzunluğundaki lineer kentsel aksı ile yerel üretimin de projenin içinde yer almasını sağlayan Hamamyolu Park ve Meydan Düzenleme Projesi -Hamamyolu Urban Deck, Odunpazarı Uluslararası Ahşap Heykel Festivali’nde tasarlanan heykellerinde yerleştirilmesiyle de kent için nitelikli bir sergi alanına dönüştürüyor. Aynı zamanda projede birçok kafe alanları, çocuk oyun alanları, ve havuzlar yer alıyor, özel olarak tasarlanan aydınlatma elemanları gibi birçok fikrin projeye katılmasıyla Hamamyolu Caddesi kentsel dokuya entegre olarak, her yaştaki kent sakinine ve ziyaretçisine ev sahipliği yapıyor.