Kurulduğu dönemde hemen yanı başında bulunan sebze halinden alan Hal Cami yine gündeme geldi.

Zaman zaman AKP’liler Hal Caminin yıkılacağını ifade ediyorlar

Geçtiğimiz gün yine Av. Pınar Turhanoğlu, yaptığı açıklamada caminin yıkılacağından söz etti.

Daha önce de caminin yıkılmayacağını belirtmişti yetkililer. Bu kez Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, yıkılmayacağını üzerine bastırarak söyledi.

***

Ne demişti Turhanoğlu;

“Yapılan imar planı değişikliği hakkında açıklamalarda bulunan Av. Pınar Turhanoğlu, bölgenin ibadethane yeterliliği açısından kısır bir bölge olduğunu söyledi. Geçmişi yansıtan tarihi yapılar yerine sürekli yeni bina yapmanın doğru olmadığına değinen Turhanoğlu, “ Burada bir imar planı değişikliği yapılıyor yani caminin olduğu yer artık bir ticaret, konut ve turizm alanı olacak ve bunun önüne geçen ne varsa caminin korunması gereken kültür varlığı olması da dahil, bunları ortadan kaldırmak için girişimde bulunuyorlar. Biz öncesinde AK Parti grubu adına AK Parti Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri adına imar planının iptali için dava açmıştık. Şu anda da belediyenin bu Kültür Varlığı Koruma Kurulu kararına ilişkin davasına da müdahale dilekçesi verdik. Şimdi ibadethane olması dışında da gerçekten eskiye dayalı korunması gereken kültür varlığı olan bir yapı söz konusu. İbadet alanı olarak baktığınızda, bölgede ibadet alanı ihtiyacı yönünden yakında bir camide yok. Yani ibadet alanı ihtiyacı zaten kullanılan bir yer, zaten ibadet alanı çok fazla, ‘bunu biz buradan kaldıralım da sonra bir bakarız’ denmesi o anlamda da mümkün değil.”

***

Bu açıklamanın ardından Ahmet Ataç, düzenlediği basın toplantısında, kamuoyunda Hal Camii’nin yıkılacağına ilişkin asılsız iddialara net bir şekilde ve belgeler ile cevap vererek, “Dini, siyasallaştırmak isteyenler olabilir. Hal Camii yıkılmayacak, yerinde kalacaktır” dedi.

“Dini siyasallaştırmaya çalışıyorlar çünkü önümüzde bir seçim var” diyen Ataç, daha sonra neler söyledi bir bakalım.

“Aldığımız duyumlara göre Hal Camii’nin yıkımı ile ilgili eylemler yapılacakmış. Bu konuyla ilgili çeşitli kez açıklamalar yaptık. Müftü Bey ile konuştuk, diğer arkadaşlarla konuştuk. Ama bir grup var ki bunlar anlamak istemiyor. Bence dini siyasallaştırmaya çalışıyorlar çünkü önümüzde bir seçim var. Amaçları üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek. O açıdan bu konuda tekrar bir açıklama yapacağız. Alanın plan değişikliği ile yeni bir durum ortaya çıktı.”

***

Basın toplantısında imar konularında uzman olan Erdoğan Aydoğmuş, geniş teknik bilgiler verdi ve sonuç olarak söz konusu yapı adasında herhangi bir yapılaşmanın söz konusu olmadığını, öz olarak caminin yıkılması ya da bir yapı yapılmasının da söz konusu olmadığını vurguladı.

Ataç, ayrıca siyasi olarak da şunları söyledi.

“Bizim hiç aklımızda olan bir şey değil. Tepebaşı Belediyesi’nin cami hizmetleri çok net ortadadır. Bizi AKP’li belediyeler ile karıştırıyorlar herhalde. İstanbul’da camiler satılıyor, yıkılıyor, yerine AVM’ler yapılıyor. Burada bizim yaptıklarımıza bahane bulamadıkları için karalamalar ile siyaset yapmaya çalışıyorlar. Bir cami siyasete karıştırılır mı? Megafon ile cami avlusunda siyaset yapıyorlar. Caminin yıkılacağı yok. Burası vatandaşın tapulu mülkiyetidir. Bunun ne Büyükşehir ne de Tepebaşı ile ilgisi yok. Bilmeden, körü körüne iddialarda bulunuyorlar. Buradan Eskişehir halkına sesleniyorum; böyle bir yıkım yok. Hal Camii yerinde kalacaktır.”

***

Bakalım bu açıklamalardan sonra Hal Caminin yıkılması konusu yine gündeme gelecek mi?