AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay ilçe ziyaretlerine Sarıcakaya ile devam etti.

İlçe ziyaretlerini bu dönemde daha çok ilçedeki devam eden ve yapılacak olan projeler üzerine yoğunlaştıran Günay ilçe ziyaretinde öncelikle Sarıcakaya Kaymakamı Murat Demirbilek’i ziyaret ederek başladı. Covid-19 sürecinde Kaymakamlıklarımız ve Belediyelerimiz ilçelerimizde büyük hizmetlere imza attı, 62 günde büyük vefa örneği gösterdi. Günay “Bu dönemde yapılan tüm destekler için teşekkür ediyor, Türk Milletinin nasıl yardımsever ve vefalı bir millet olduğunu tekrar görmemize vesile oldunuz, Kaymakamımızın şahsında çalışan tüm ekibine teşekkür ediyorum.” dedi.

Şehrin göbeğinde yol kesip kadın sürücüyü vurdu Şehrin göbeğinde yol kesip kadın sürücüyü vurdu

ALTYAPI VE BELEDİYE PROJELERİ İLÇEMİZİN KALKINMASINI SAĞLAYACAK

Sarıcakaya Belediyesi Başkanı Hüseyin Çam’ı ziyaret eden Günay’a program esnasında ilçe başkanı  Fatih Er ve Kadın Kolları Başkanı Kadriye Okur eşlik etti. Belediyelerin çalışmaları ve devam eden projeleri hakkında detaylı bilgi alan Sayın Günay Belediye Başkanı ve Kaymakam ile alan ziyaretleri de yaptı.  İlk ziyaret alanları Sarıcakaya için yapılacak olan TOKİ Sosyal Konut Projesinin olduğu alan oldu. Sarıcakaya ve Mihalgazi’nin ön talepleri birleştirilerek tek bir proje olarak yapılacak olan sosyal konut proje alanı incelendi. Günay “İlçelerimizde ev sahibi olmak isteyenlere TOKİ Sosyal Konut projesi önemli bir imkan oluyor. Bu tür hükümet yatırımlarılarımız hem hemşerilerimizi ev sahibi yapıyor hem de Sarıcakaya’mızın her geçen gün gelişmesini sağlıyor’’dedi. Günay ve Çam Laçin Göleti inşaatını yerinde inceledi. Günay “Eskişehir-Sarıcakaya Laçin Göleti’nin 26.01.2016 tarihinde ihalesi yapılmış olup 01.09.2016 tarihinde sözleşme imzalanmıştır. Son süre uzatımına göre iş bitim tarihi 20.07.2021 dir. 2020 Yılı Taslak Yatırım Programı ve Uygulama Planında ilgili yapım işinin ödeneği bulunmamaktadır. Gerekli mercilerle iletişime geçip, takibini yapacağız.” dedi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin destekleri ile öğrencilerin okullarındaki derslerine takviye olması amacıyla planlananan Sarıcakaya Bilgi Evi’ni ziyaret eden Günay “İlçelerimizde gençlerimizin hem kişisel hem eğitim desteği açısından bu tür imkanlar çok önemli. Gençlerimiz satranç, ahşap boyama gibi etkinliklerle zamanlarını verimli geçirirken yeni beceriler de kazanacaklar. Bilgi Evinde özellikle kız çocuklarımıza yönelik aktivite alanlarının olması çok önemli.” şeklinde konuştu.

KÜLTÜREL MİRASLARIMIZ YAŞATILIYOR

Restorasyonu Mart 2020 ‘de başlayan tarihi hamam alanı ziyaret edildi.               Kaymakam ve Belediye Başkanı ile gezilen alanın inşaat çalımları halen devam etmektedir. “Hamam kültürü geçmişimizden gelen bir kültür mirasıdır ve ilçelerimizde bu tarihi hamamların korunması yenilenmesi önemlidir. Sivil mimari örneği teşkil edecek olan hamam alanında kafeteryaya ve oturma alanları da bulunmakta, sosyalleşme açısından ilçemiz için bir kazanımdır.” Günay, 1930’lu yıllarda yapılmış, Sarıcakaya ilk ilçe olduğu zaman Adliye Binası olarak kullanılmış Hacı Hüseyin Eldem Kültür Evi’ni ziyaret etti ve Belediye Başkanı’ndan bilgi aldı. “Tarihi binalarımızın müze şeklinde yaşatılması çok önemli. Restorasyonu 2019 da tamamlanan kültür evinde eski tarım aletleri ve ilçeye ait antika eşyalar sergilenmiş ve önümüzdeki günlerde teşhir edilerek ziyaretçilerle buluşacak.”