Cumhuriyet Halk Partisi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni düzenledi.

“Bebeğiniz 6 aylık olana kadar güneş kremi kullanmayın” “Bebeğiniz 6 aylık olana kadar güneş kremi kullanmayın”

Çelenk sunumuyla başlayan tören Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla devam etti. Ardından konuşma gerçekleştiren CHP Eskişehir İl Başkanı Recep Taşel, “23 Nisan 1920’de, Emperyalizmin işgaline uğrayan Türk Milletinin sesi olan Büyük Millet Meclisi, Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşlarının öncülüğünde, Anadolu’nun hemen her bölgesinden gelen halk tarafından seçilmiş temsilcilerle açılmıştır” dedi.

chp-23-nisan-2

Meclisin açılmasıyla birlikte yeni kurulacak devletin rejiminin ve demokratik yönetim biçiminin temelleri de atıldığını aktaran Taşel, “Ulusal egemenlik bu mecliste kendisini kanıtlamış, bu topraklarda Meclisin üzerinde hiçbir güç olmadığını tüm dünyaya haykırmıştır. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, Amasya Genelgesi'nde “Milletin istiklalini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.” der. Türkiye Büyük Millet Meclisi, 103 yıl önce işte bu azim ve kararlılığın nişanesi olarak bizzat Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulmuştur. “Ya İstiklal Ya Ölüm” diyerek çıkılan bu hürriyet kavgasında, Büyük Millet Meclisi işgal kuvvetlerinin ve onların yerli işbirlikçilerinin tüm baskı ve zulmüne rağmen açılmış, mağdur Anadolu topraklarının solan umutlarını yeşertmiştir” şeklinde konuştu. Türkiye Cumhuriyeti'ni demokratik standartları gelişmiş, laik, sosyal bir hukuk devleti olarak, çağdaş uygarlığın ötesine taşıyacak olanlar da şüphesiz genç nesiller olduğunu belirten Taşel, “Kendilerinden beklentimiz, gerçek birer vatansever olmalarıdır. Saray Hükümetinin karanlığına mahkûm olan güzel ülkemiz, ancak gerçek vatanseverlerin elinde aydınlığa ulaşacaktır” diye konuştu. Taşel, “Mustafa Kemal Atatürk, aynı zamanda 23 Nisan'ı Türk çocuklarıyla birlikte tüm dünya çocuklarına armağan etmiştir. Evlatlarımıza demokrasiyi miras bırakmak da Cumhuriyet'in bugünkü temsilcileri olarak bizlere nasip olacaktır” ifadelerini kullandı.